mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Coraz więcej autobusów na eksport

Coraz więcej autobusów na eksport

Polski przemysł autobusowy utrzymuje dobrą kondycję. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrósł poziom produkcji autobusów. Duża część pojazdów powstających w naszym kraju jest przeznaczana na eksport, który stanowi siłę napędową tej gałęzi rodzimej branży motoryzacyjnej.

Coraz więcej autobusów na eksport
Stale rosnący eksport jest ważnym czynnikiem, który wpływa na wzrost produkcji w naszym przemyśle motoryzacyjnym. Widać to na przykładzie branży autobusowej. Dzięki zwiększeniu zamówień poza granicami kraju, w porównaniu z ubiegłym rokiem, w naszych fabrykach zwiększyła się produkcja nowych autobusów. W pierwszej połowie bieżącego roku wyprodukowano 1904 autobusy o masie powyżej 8 ton DMC, czyli o 308 egzemplarzy (aż o 19,3%) więcej niż w ubiegłym roku. Spory wzrost eksportu jest m.in. efektem zlokalizowania w Polsce fabryk największych firm tej branży. W naszym kraju produkcję prowadzą Solaris, MAN, Volvo i Scania.

W roku 2007 roku autobusy produkowane w polskich zakładach trafiały głównie na nasz rodzimy rynek - łącznie 942 sztuk (udział 27%). W tym roku jednak sytuacja zaczyna się zmieniać, coraz więcej pojazdów zaczyna trafiać na eksport, a najważniejszym odbiorcą autobusów z naszego kraju są Niemcy (z udziałem 23,8%). Natomiast Polska jest dopiero na drugim miejscu z udziałem 22,6%.

Z linii produkcyjnych w pierwszej połowie roku zjechało najwięcej autobusów miejskich – 1364 sztuk (o 344 egzemplarze więcej niż przed rokiem). Równie dobrze wypadł segment autobusów międzymiastowych, gdzie wyprodukowano łącznie 358 sztuk (o 88 więcej niż w rok wcześniej). Wzrost poziomu produkcji odnotowano także w segmencie autobusów turystycznych. W pierwszej połowie 2008 roku zbudowano 182 autokary (o 58 więcej niż przed rokiem). Ten wynik jest możliwy dzięki rosnącemu w tym zakresie eksportowi firmy Volvo.

Aktualna sytuacja, a także długofalowa tendencja wzrostowa pozwalają na optymistyczne spekulacje co do przyszłości. Wydaje się, że produkcja autobusów w Polsce będzie rosnąć. Potwierdzają to systematyczne inwestycje w rozwój polskich zakładów, których celem jest zwiększenie mocy produkcyjnych i umocnienie pozycji na rynku. Szczególnie ważny pod tym względem był ubiegły rok. Spore inwestycje przeprowadził MAN, a Scania i Volvo rozpoczęły produkcję nowych modeli autobusów, czego efektem jest rozwój fabryk.

Podobne wiadomości:

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej motoryzacji?

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej...

Aktualności 2015-09-23

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando