mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Coraz więcej ciężarówek Volvo z Alcolockiem

Coraz więcej ciężarówek Volvo z Alcolockiem

W co czwartym samochodzie ciężarowym Volvo sprzedawanym w Szwecji montowany jest fabryczny alkomat blokujący rozruch silnika. Wg przedstawicieli Volvo to punkt zwrotny dla bezpieczeństwa na szwedzkich drogach.

Coraz więcej ciężarówek Volvo z Alcolockiem
Spożycie alkoholu przez kierowców to powód około 30 procent śmiertelnych wypadków na drogach. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w dziedzinie  bezpieczeństwa są alkomaty, uniemożliwiające rozruch silnika w przypadku, gdy czujniki wykryją alkohol we krwi kierowcy. 
 
- Niewielki odsetek kierowców pojazdów ciężarowych prowadzi będąc pod wpływem alkoholu. Ale ponieważ konsekwencje wypadku z udziałem samochodu ciężarowego mogą być bardzo poważne, trzeba zrobić wszystko, żeby nikt nie mógł usiąść za kierownicę w stanie nietrzeźwości - wyjaśnia  – Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.
 
Alcolock  jest fabrycznie montowany w ciężarówkach Volvo od 2005 r. I znajduje coraz więcej nabywców. W tej chwili zarówno duże i średnie firmy transportowe już z założenia wyposażają swoje pojazdy tego typu rozwiązania.
 
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2010 r. dwadzieścia pięć procent wszystkich sprzedanych samochodów ciężarowych było wyposażonych w Alcolock. Doposażono także w to rozwiązanie kilkaset już znajdujących się w eksploatacji ciężarówek.
 
Obecnie w Szwecji prowadzi pod względem liczby alkomatów blokujących rozruch silnika zamontowanych w samochodach ciężarowych na świecie. Zainteresowanie alkomatami rośnie również w Finlandii i Francji. W obu tych krajach przyjęto ustawy nakazujące montaż tego typu urządzeń w autobusach szkolnych. 
 
- W ciągu ostatnich lat znacząco zmalała społeczna akceptacja dla alkoholu w ruchu drogowym i jestem przekonany, że wkrótce jeszcze więcej firm transportowych dostrzeże korzyści, jakie oferuje Alcolock. Szwedzki przykład pokazuje, jak szybko można osiągnąć przełom - konkluduje Carl Johan Almqvist.

Podobne wiadomości:

Volvo Iron Knight - najszybsza ciężarówka na świecie

Volvo Iron Knight - najszybsza ciężarówka na...

Ciężarówki i Autobusy 2016-08-18

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Finanse i prawo 2016-08-17

Komentuj:

kosmoss 2010-12-08

Wydaje mi się , że nie przeszkodzi, a w niektórych przypadkach pomoże :) Przedstawiciel Volvo na forum

~DVN 2010-09-27

To dobrze, bo w POlszce jest sporo chorych na chorobę "filipińską" :D

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.