mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Coraz więcej fikcyjnych kradzieży aut

Coraz więcej fikcyjnych kradzieży aut

Choć liczba skradzionych samochodów w naszym kraju z roku na rok zmniejsza się - co oczywiście jest bardzo pozytywnym objawem - to coraz częściej policjanci odnotowują próby wyłudzenia odszkodowania poprzez zgłaszanie fikcyjnych kradzieży.

Widać to dokładnie na przykładzie województwa śląskiego. Liczba kradzieży samochodów w tym rejonie Polski sukcesywnie spada od 2004 r. (z 7.668 przestępstw stwierdzonych w 2004r. do 2.478 przestępstw w 2009). Jednocześnie śląscy policjanci ustalają coraz większą liczbę sprawców tych kradzieży i wykrywają coraz większą ilość przestępstw, co stawia stróżów prawa w czołówce najbardziej skutecznych jednostek policji w kraju (od 2004r., kiedy wykrywalność wynosiła 10,8%, poprawiano ją do końca 2009r. prawie trzykrotnie do 31% - w I połowie 2010 r. współczynnik ten wyniósł 32,5%).

Do tak dużego ograniczenia przestępstw i wzrostu wykrytych spraw przyczyniło się utworzenie w 2004 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach wydziału d/w z przestępczością samochodową, jako specjalistycznej komórki organizacyjnej zajmującej się zarówno zwalczaniem zorganizowanych grup przestępczych, jak i koordynacją podejmowanych przez komendy miejskie i powiatowe działań systemowych.

Poza typowym "ściganiem" sprawców kradzieży samochodów, niejednokrotnie przy użyciu nowoczesnych technik i metod pracy, policjanci z tego wydziału poprzez wprowadzenie algorytmów postępowania dla funkcjonariuszy jednostek terenowych oraz zacieśnienie współpracy z ubezpieczycielami i policjami państw ościennych, zaczęli eliminować przypadki fikcyjnych kradzieży aut, tj. zgłoszeń o niepopełnionym przestępstwie przede wszystkim w celu wyłudzenia nienależnego odszkodowania, bądź ukrycia faktu popełnienia przestępstwa, czy też wykroczenia.

Obecnie policjanci z KWP w Katowicach i komend terenowych województwa śląskiego prowadzą ponad 30 spraw dotyczących fikcyjnych kradzieży samochodów. Sprawcom tych przestępstw, oprócz sankcji finansowych, mogą grozić kary nawet do 3 lat więzienia.

Przykładami fikcyjnych kradzieży aut zgłoszonych przez ich posiadaczy w ostatnim czasie jest zdarzenie z Zabrza, gdzie właściciel drogiego BMW zgłosił się do tamtejszej jednostki policji informując o kradzieży. Przy współpracy z autoryzowanym serwisem tej marki udowodniono, że własciciel korzystał z samochodu w chwili, gdy miał on juz być rzekomo skradziony.

Innym przykładem zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie jest zgłoszenie w Gliwicach, gdzie właściciel wskazał miejsce ostatniego parkowania swojego Hummera. W tym miejscu był jednak monitoring, o czym zgłaszający nie wiedział, który nie zarejestrował żadnego parkowania takiego pojazdu. W obu przypadkach właściciele przyznali się do zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie.
Tematy w artykule: kradzież policja odszkodowanie

Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan Micra Bose Personal Edition
Nissan Micra Bose Personal Edition
Bose, to jeden z liderów na rynku zestawów audio. Nissan wraz z Bose zaprezentował specjalną edycję modelu Micra.