Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Coraz więcej fikcyjnych kradzieży aut

Coraz więcej fikcyjnych kradzieży aut

Choć liczba skradzionych samochodów w naszym kraju z roku na rok zmniejsza się - co oczywiście jest bardzo pozytywnym objawem - to coraz częściej policjanci odnotowują próby wyłudzenia odszkodowania poprzez zgłaszanie fikcyjnych kradzieży.

Widać to dokładnie na przykładzie województwa śląskiego. Liczba kradzieży samochodów w tym rejonie Polski sukcesywnie spada od 2004 r. (z 7.668 przestępstw stwierdzonych w 2004r. do 2.478 przestępstw w 2009). Jednocześnie śląscy policjanci ustalają coraz większą liczbę sprawców tych kradzieży i wykrywają coraz większą ilość przestępstw, co stawia stróżów prawa w czołówce najbardziej skutecznych jednostek policji w kraju (od 2004r., kiedy wykrywalność wynosiła 10,8%, poprawiano ją do końca 2009r. prawie trzykrotnie do 31% - w I połowie 2010 r. współczynnik ten wyniósł 32,5%).

Do tak dużego ograniczenia przestępstw i wzrostu wykrytych spraw przyczyniło się utworzenie w 2004 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach wydziału d/w z przestępczością samochodową, jako specjalistycznej komórki organizacyjnej zajmującej się zarówno zwalczaniem zorganizowanych grup przestępczych, jak i koordynacją podejmowanych przez komendy miejskie i powiatowe działań systemowych.

Poza typowym "ściganiem" sprawców kradzieży samochodów, niejednokrotnie przy użyciu nowoczesnych technik i metod pracy, policjanci z tego wydziału poprzez wprowadzenie algorytmów postępowania dla funkcjonariuszy jednostek terenowych oraz zacieśnienie współpracy z ubezpieczycielami i policjami państw ościennych, zaczęli eliminować przypadki fikcyjnych kradzieży aut, tj. zgłoszeń o niepopełnionym przestępstwie przede wszystkim w celu wyłudzenia nienależnego odszkodowania, bądź ukrycia faktu popełnienia przestępstwa, czy też wykroczenia.

Obecnie policjanci z KWP w Katowicach i komend terenowych województwa śląskiego prowadzą ponad 30 spraw dotyczących fikcyjnych kradzieży samochodów. Sprawcom tych przestępstw, oprócz sankcji finansowych, mogą grozić kary nawet do 3 lat więzienia.

Przykładami fikcyjnych kradzieży aut zgłoszonych przez ich posiadaczy w ostatnim czasie jest zdarzenie z Zabrza, gdzie właściciel drogiego BMW zgłosił się do tamtejszej jednostki policji informując o kradzieży. Przy współpracy z autoryzowanym serwisem tej marki udowodniono, że własciciel korzystał z samochodu w chwili, gdy miał on juz być rzekomo skradziony.

Innym przykładem zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie jest zgłoszenie w Gliwicach, gdzie właściciel wskazał miejsce ostatniego parkowania swojego Hummera. W tym miejscu był jednak monitoring, o czym zgłaszający nie wiedział, który nie zarejestrował żadnego parkowania takiego pojazdu. W obu przypadkach właściciele przyznali się do zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie.
Tematy w artykule: kradzież policja odszkodowanie

Podobne wiadomości:

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać prawo jazdy?

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać...

Aktualności 2016-10-11

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Finanse i prawo 2016-07-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jakie samochody kupują Polacy?
Jakie samochody kupują Polacy?
Najnowsze wyniki badania „AUTOwybory Polaków” nie pozostawiają złudzeń. Ponad trzy czwarte Polaków kupuje samochody z rynku wtórnego. I nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie cokolwiek zmieniło się w tym temacie.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj