Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czas zmienić opony na letnie

Czas zmienić opony na letnie

Odpowiednie ogumienie ma wpływ na nasze bezpieczeństwo

Nadszedł już czas, aby zmienić opony z zimowych na letnie. Czy nasze opony są jeszcze w wystarczająco dobrej formie, aby przetrwać kolejny sezon?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dopasowanie ogumienia do warunków atmosferycznych, jak również odpowiedni stan opon są bardzo ważnym ogniwem w zapewnieniu nam możliwie najlepszego bezpieczeństwa na drodze.

Warto pamiętać, że:

Odpowiednie ogumienie to krótsza droga hamowania

Samochody z oponami zimowymi na suchej, rozgrzanej powierzchni mają wyraźnie dłuższą drogę hamowania niż auta z oponami letnimi. W ekstremalnych sytuacjach różnica ta może sięgać nawet 50%.

Stara guma kruszeje

Do każdych zarówno letnich, jak i zimowych opon stosuje się zasada, że im są starsze, tym mają gorsze właściwości. Wielu producentów opon zaleca ich wymianę najpóźniej po 5 latach użytkowania, nawet wówczas gdy bieżnik jest wystarczającej wysokości.

Na to czy guma nie jest skruszała trzeba szczególną uwagę zwrócić w przypadku pojazdów, które są rzadko używane i często stoją w pełnym słońcu.

Ciśnienie w oponach nie powinno być ani za wysokie, ani za niskie

Źle napompowane opony zużywają się przed czasem. W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia, opony ścierają się nieproporcjonalnie szybko w części środkowej, w przeciwnym przypadku przy brzegach. Zasadniczo jednak lepiej jeśli ciśnienie jest nieco za wysokie (+0.2 bara), niż za niskie.

Dodatkowo przy zbyt słabo napompowanych oponach zwiększa się tarcie przy toczeniu pojazdu, a co za tym idzie wzrasta zużycie paliwa.

Najlepiej polecić zmianę opon specjalistom, którzy posiadają odpowiednie warunki, narzędzia i doświadczenie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kolejni producenci wycofują się z salonu w Paryżu
Kolejni producenci wycofują się z salonu w Paryżu
Aston Martin, Ford, Volvo, Rolls-Royce, a teraz Bentley i Lamborghini. Oto lista producentów, którzy zdecydowali się nie uczestniczyć w tegorocznej edycji salonu motoryzacyjnego w Paryżu.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj