mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czas zmienić opony na letnie

Czas zmienić opony na letnie

Odpowiednie ogumienie ma wpływ na nasze bezpieczeństwo

Nadszedł już czas, aby zmienić opony z zimowych na letnie. Czy nasze opony są jeszcze w wystarczająco dobrej formie, aby przetrwać kolejny sezon?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dopasowanie ogumienia do warunków atmosferycznych, jak również odpowiedni stan opon są bardzo ważnym ogniwem w zapewnieniu nam możliwie najlepszego bezpieczeństwa na drodze.

Warto pamiętać, że:

Odpowiednie ogumienie to krótsza droga hamowania

Samochody z oponami zimowymi na suchej, rozgrzanej powierzchni mają wyraźnie dłuższą drogę hamowania niż auta z oponami letnimi. W ekstremalnych sytuacjach różnica ta może sięgać nawet 50%.

Stara guma kruszeje

Do każdych zarówno letnich, jak i zimowych opon stosuje się zasada, że im są starsze, tym mają gorsze właściwości. Wielu producentów opon zaleca ich wymianę najpóźniej po 5 latach użytkowania, nawet wówczas gdy bieżnik jest wystarczającej wysokości.

Na to czy guma nie jest skruszała trzeba szczególną uwagę zwrócić w przypadku pojazdów, które są rzadko używane i często stoją w pełnym słońcu.

Ciśnienie w oponach nie powinno być ani za wysokie, ani za niskie

Źle napompowane opony zużywają się przed czasem. W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia, opony ścierają się nieproporcjonalnie szybko w części środkowej, w przeciwnym przypadku przy brzegach. Zasadniczo jednak lepiej jeśli ciśnienie jest nieco za wysokie (+0.2 bara), niż za niskie.

Dodatkowo przy zbyt słabo napompowanych oponach zwiększa się tarcie przy toczeniu pojazdu, a co za tym idzie wzrasta zużycie paliwa.

Najlepiej polecić zmianę opon specjalistom, którzy posiadają odpowiednie warunki, narzędzia i doświadczenie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.