mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czechom jednak się upiecze...

Czechom jednak się upiecze...

Wczoraj (19.12.005) czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu uruchomiło prawie 202 miliony koron czeskich przeznaczonych na wykup ziemi pod inwestycję Hyundai Motor Corp.

Czechom jednak się upiecze...

Decyzja Ministerstwa oznacza początek wykupu gruntów w Nosovicach w Północnych Morawach. Dotychczas właśnie wykup gruntów stawiał całą koreańską inwestycję pod znakiem zapytania. Teraz wątpliwości zostały rozwiane. Docelowo planuje się kupno około 300 hektarów.

Tu czytaj o kłopotach czeskiego rządu z wykupem ziemi pod inwestycję

Wykup postępował będzie w dwóch etapach. W pierwszej fazie region państwo wykupi 105 hektarów i 11 domów za 207 milionów koron, z czego region Ostrava pokryje 5 milionów.

W drugim etapie, który planuje się na styczeń, w państwowe ręce przejdzie kolejne 207 hektarów z dziewięcioma domami. Ta faza ma kosztować 335 milionów CZK.

Czeski rząd ma pokrywać różnice między cenami rynkowymi gruntów, a tymi które zobowiązali się zapłacić Koreańczycy. Całość inwestycji szacowana jest na 35-40 miliardów koron. Roczna produkcja 300 tysięcy aut ma poprawić czeski PKB o 1,5% w 2009 roku. Agencja Czechinvest przewiduje, że w fabryce znajdzie zatrudnienie 3 tysiące osób, a  sama inwestycja przyczyni się do stworzenia dodatkowo 15 tysięcy miejsc pracy pośrednio związanych z przedsięwzięciem.

Czytaj także:

Czesi kupują więcej aut 2005-12-08

Podatek ekologiczny w Czechach 2005-12-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.