mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czechy i Słowacja na topie

Czechy i Słowacja na topie

Jak informuje praski dziennik "Prague Daily Monitor", Czechy oraz Słowacja do 2012 roku mają stać się potentatem produkcji samochodów w całej Europie. Zdolności produkcyjne w tych krajach mają wynieść prawie 1,5 miliona aut rocznie.

Czechy i Słowacja na topie

Takie dane w oparciu o badania analityków z firmy PricewaterhouseCoopers zamieścił w poniedziałkowym wydaniu czeski dziennik. Jak pisze dalej „PDM”, Czechy powinny do roku 2012 zwiększyć swoją produkcję z dotychczasowych 500 tys. do 720 tys. samochodów. Jeszcze większy wzrost przewidywany jest u naszych drugich, południowych sąsiadów – Słowaków, u których wskaźniki produkcjne mają podskoczyć o 690 tys. więcej egzemplarzy rocznie.

Tym samym, biorąc pod uwagę te liczby, państwa z Europy Centralnej będą produkować do ośmu najbliższych lat o 1,2 mln. pojazdów więcej niż kraje z zachodniej części Europy.

Takie zapowiedzi to przede wszystkim wynik ostatnich inwestycji w Czechach i na Słowacji. Jeszcze w zeszłym roku jedyną, produkującą na masową skalę fabryką była Skoda Auto. Niedawno na czeskie tereny sprowadziła się spółka TPCA, która produkuje auta koncernu PSA oraz Toyoty – tzw. Trójka z Kolina, która zamierza budować około 300 tys. aut rocznie.

Być może wkrótce swoją filię w Czechach lub na Słowacji postawi Hyundai. Mimo że na razie nic nie jest przesądzone w tej sprawie to i tak nasi południowi sąsiedzi są w ścisłej czołówce do wygrania inwestycji. Jak zapowiadają Koreańczycy moc produkcyjna ich fabryki ma także wynieść około 300 tys. pojazdów na rok.

Czytaj także:

Polskie inwestycje w UE 2005-10-31

Czesi produkują więcej 2005-10-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.