mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czechy: od lipca na światłach

Czechy: od lipca na światłach

Z dniem 1 lipca 2006 roku w Czechach będzie obowiązywała jazda samochodem z włączonymi światłami mijania także w dzień. Według doniesień Auto Club Europa nowy nakaz będzie przestrzegany bardzo surowo.

Czechy: od lipca na światłach
ACE informuje również, że w trakcie jazdy dopuszczone jest stosowanie alternatywnych świateł mijania. Używanie świateł przeciwmgielnych jest jednak zakazane. Do tej pory w Czechach nakaz jazdy w dzień z włączonymi światłami mijania dotyczył tylko okresu zimowego. Czechy są obecnie 14 krajem w Europie, które zdecydowały się na wprowadzenie nowego przepisu.

W Polsce jak narazie sprawa wprowadzenia takiego obowiązku wraca jak bumerang. W sejmie zostało złożonych już kilka propozycji, jednak żadna z nich nie znalazła finału w dzienniku ustaw.

Stosowanie świateł do jazdy dziennej, jako jeden ze środków poprawy bezpieczeństwa, rekomenduje System Regulacji Motoryzacyjnych Komisji Europejskiej (CARS 21). Natomiast według raportu opublikowanego przez Europejską Komisję ds. Energii i Transportu (DG TREN) w 2003 r. (Daytime Running Lights, Final Report TNO Human Factor), stosowanie świateł w dzień: zmniejsza liczbę wypadków w dzień z udziałem co najmniej dwóch uczestników (wypadki podwójne) o 5-15%; zmniejsza liczbę wypadków z udziałem motocykli o 32%; zwiększa zużycie paliwa i emisję CO2 o 0,5 – 1,5% (dla porównania klimatyzacja zwiększa zużycie o ponad 10%; nieekonomiczny sposób jazdy zwiększa zużycie paliwa nawet ponad 15%); zwiększa dwukrotnie konieczność wymiany żarówek, co powoduje wzrost wydatków o 6 euro na rok na samochód.

Czytaj także:

Włączaj światła przez cały rok 2006-05-17

Komentuj:

~leo 2006-06-07

Proponuję jeszcze obowiązkowe badania psycho-techniczne wszystkich kierowców,bo jak widzę tych szaleńców którzy w mieście jeżdżą z pręfdkością około 80-90 km/h ,na trasie wyprzedzają na trzeciego ale z włączonymi światłami to ręce opadają, a większ liczba wypadków w lecie taki argumentem szermują popierajacyten pomysł to czysty populizm przecież więcej kierowców jeżdzi ,wyjazdy wakacyjne itp. A co do większego zużycia palwa to nie jest sprawa kilku złotychwydanych na paliwo a zanieczyszcenia środowiska przez kilka milionów samochodów które zwiększą emisję tlenków węgla, azotu itp. 70% samochodów w Polsce to mniej lub bardziej stare trupy z których wydobywa się tylko siwy dym. A argument że będę bardziej widoczny zmniejsza odpowiedzialnść prowadzącego na zasadzie niech się "oni" martiwą przecież lepiej mnie widać>

~slaw 2006-06-01

Powinni wprowadzić jeszcze przepis o włączonych na stałe klaksonach żeby wszyscy niewidomi kierowcy wiedzieli, że coś nadjeżdża. Mam nadzieję, że u nas czegoś takiego nie wprowadzi jakiś nadgorliwiec.

~!!jaa 2006-06-01

bardzo dobrze, jezdze i tak na swiatlach caly rok i widze ze mniej ludzi mi wyjezdza przed pyskiem, do tego auto jadace na swiatlach widac od razu - POPIERAM, a centusie ktorzy kilkadziesaiat groszy wiekszego spalania sepia - bez komentarza... lepiej niech se kupia furmanke i kucyka

~Seraf 2006-05-28

Trzeba poprawić system szkolenia kierowców i załatać dziury na drogach a nie szukać marginalnych, czy zastępczych rozwiązań :/

~zenek 2006-05-27

Jestem za a nawet przeciw.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.