mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czeka nas "boom" na małe auta

Czeka nas "boom" na małe auta

W ciągu najbliższych 6 lat globalna sprzedaż małych, ekonomicznych samochodów zwiększy się do 18 milionów. Takie wnioski wyciągnęła niemiecka gazeta branżowa "Automobilwoche" powołując się na raport firmy doradczej Roland Berger.

Czeka nas

Głównym powodem wzrostu sprzedaży samochodów w tym segmencie jest wzrost zainteresowania klientów takimi pojazdami w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy nie chcą kupować droższych aut lub po prostu ich na to nie stać. Dla przykładu w krajach Europy Zachodniej tak zwane samochody „nisko-budżetowe” (Low-Cost-Cars), których cena rynkowa nie przekracza 10 tys. dolarów lub 10 tys. euro, do 2011 roku zwiększą liczbę odbiorców do 9,1% lub 1 372 000 sztuk.

Według fachowców wzrost sprzedaży tych samochodów o cztery miliony egzemplarzy w ciągu najbliższych sześciu lat w porównaniu do obecnych wyników spowoduje, że ów segment zanotuje bardziej dynamiczny rozwój niż cały światowy rynek motoryzacyjny uwzględniający wszystkie pojazdy. Jak podkreśla współautor raportu z firmy Roland Berger, Wim van Acker: „Popyt na małe auta będzie swoistym boomem, który całkowicie zmieni sektor samochodowy na świecie.”

Gdzie przybędzie najwięcej klientów? Przede wszystkim w krajach rozwijających się z Azji, jak Chiny i Indie. Wzrost będzie jednak zauważalny także w Europie, Japonii, Brazylii, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Dzięki nadchodzącemu nowemu trendowi znacznie zwiększy się w tych krajach liczba oferowanych modeli, co oczywiście cieszy producentów samochodów, także tych z Chin i Indii, którzy nie tak dawno zapowiedzieli przeprowadzenie dużej ofensywy w szczególności na rynkach europejskich i północnoamerykańskich.

Podstawowym czynnikiem decydującym o preferencjach zakupowych pozostanie według autorów raportu nadal atrakcyjność marki oraz jakość i na tych walorach w najbliższym czasie koncentrować się będą producenci samochodów.

Czytaj także:

Październikowy wzrost sprzedaży 2006-11-15

Komentuj:

~Marek 2006-11-21

Bzdura ze w Stanach nie chca kupowac aut drozszych lub na to ich nie stac. Segement aut malych w Stanach to jeszcze margines. Ceny aut w Stanach sa co najmniej 30% nizsze niz w Europie (w Polsce), jak rowniez paliwa. To co mozna kupic za $30.000 (przylkadowo) w USA to w Polsce bedzie to wlasnie "male auto", ktorego osiagi nie maja odnosnika do tutejszych samochodow.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.