mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czekają nas podwyżki benzyny i autogazu

Czekają nas podwyżki benzyny i autogazu

Początek przyszłego roku nie zapowiada się zbyt pomyślnie dla większości kierowców. W wyniku proponowanych podwyżek stawek akcyzy na stacjach podrożeją benzyna bezołowiowa oraz LPG.

Czekają nas podwyżki benzyny i autogazu

Projekty stosownych rozporządzeń są już gotowe, teraz tylko czekają na odpowiednie podpisy i podwyżki staną się już całkowicie realne. W obu przypadkach konieczność podwyższenia stawki Ministerstwo Finansów tłumaczy względami budżetowymi. Tylko z tytułu wyższej stawki akcyzy na benzynę budżet państwa ma wzbogacić się o dodatkowe 1,29 miliarda złotych.

Choć, co ciekawe w przypadku benzyny resort finansów nie traktuje tego jako podwyżkę. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia czytamy, iż podejmowane działania stanowią tylko powrót do stawki akcyzy, którą przejściowo na czas trudności rynkowych obniżono. Przypomnijmy, we wrześniu ubiegłego roku z powodu gwałtownego wzrostu cen ropy na światowych rynkach obniżono stawkę akcyzy na benzynę silnikową z 1.560 do obecnego poziomu 1.315 zł/1.000 l. Od 1 stycznia planowany jest powrót do poprzedniej stawki. Proponowany wzrost akcyzy przełoży się na podwyżkę cen za litr benzyny bezołowiowej o ok. 0,25 zł.

W przypadku LPG rozporządzenie przewiduje wzrost stawki akcyzy z 695 zł/1.000 kg do kwoty 1.000 zł/1.000 kg. Resort tłumaczy tę podwyżkę koniecznością ustalenia właściwych relacji w opodatkowaniu benzyny i gazu płynnego służącego do napędu. Wyższa akcyza ma zagwarantować wyższe dochody budżetowe o ok. 500 mln złotych, a na stacjach można się spodziewać podwyżek cen autogazu o ok. 20 gr. na litrze.

Jak widać, kolejny już raz budżet wyciąga rękę do posiadaczy i użytkowników samochodów. Tym razem jednak zmiana stawek akcyzy przełoży się na dość dotkliwe podwyżki cen na stacjach benzynowych. Czyżby nasza władza myślała, iż cierpliwość kierowców nie ma granic?

Czytaj także:
Podwyżka OC jednak niższa (2006-11-14)

Od grudnia zmieniona akcyza! (2006-11-10)


Podobne wiadomości:

Podwyżka OC jednak niższa

Podwyżka OC jednak niższa

Finanse i prawo 2006-11-14

Od grudnia zmieniona akcyza!

Od grudnia zmieniona akcyza!

Finanse i prawo 2006-11-10

Komentuj:

~Roni 2008-04-29

Jeszcze trochę takich rządów i wszyscy, młodzi i starzy wyniesiemy się z tego kraju.

~Rewolucjonista 2007-11-13

Jest nas wiecej niz tych zuli na wiejskiej - zablokujmy ich do skutku ! Strajk kierowcow ! Tak byc nie moze ! Rewolucja !

~raf 2007-04-17

wszystko drożeje niedługo za wypłatę kupi sie 2 litry benzyny i chleb

~many 2006-12-06

w TV mówili ze ma być lepiej.... i jeszcze wiele innych pierdoł

~gonzo 2006-12-04

Przecież w TV mówili że podwyżki na LPG ma nie być?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Brytyjskie źródła donoszą, powołując się na szefa europejskiego oddziału Lexusa, że już za cztery lata japoński producent zaoferuje klientom samochody elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi.