mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czekają nas podwyżki benzyny i autogazu

Czekają nas podwyżki benzyny i autogazu

Początek przyszłego roku nie zapowiada się zbyt pomyślnie dla większości kierowców. W wyniku proponowanych podwyżek stawek akcyzy na stacjach podrożeją benzyna bezołowiowa oraz LPG.

Czekają nas podwyżki benzyny i autogazu

Projekty stosownych rozporządzeń są już gotowe, teraz tylko czekają na odpowiednie podpisy i podwyżki staną się już całkowicie realne. W obu przypadkach konieczność podwyższenia stawki Ministerstwo Finansów tłumaczy względami budżetowymi. Tylko z tytułu wyższej stawki akcyzy na benzynę budżet państwa ma wzbogacić się o dodatkowe 1,29 miliarda złotych.

Choć, co ciekawe w przypadku benzyny resort finansów nie traktuje tego jako podwyżkę. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia czytamy, iż podejmowane działania stanowią tylko powrót do stawki akcyzy, którą przejściowo na czas trudności rynkowych obniżono. Przypomnijmy, we wrześniu ubiegłego roku z powodu gwałtownego wzrostu cen ropy na światowych rynkach obniżono stawkę akcyzy na benzynę silnikową z 1.560 do obecnego poziomu 1.315 zł/1.000 l. Od 1 stycznia planowany jest powrót do poprzedniej stawki. Proponowany wzrost akcyzy przełoży się na podwyżkę cen za litr benzyny bezołowiowej o ok. 0,25 zł.

W przypadku LPG rozporządzenie przewiduje wzrost stawki akcyzy z 695 zł/1.000 kg do kwoty 1.000 zł/1.000 kg. Resort tłumaczy tę podwyżkę koniecznością ustalenia właściwych relacji w opodatkowaniu benzyny i gazu płynnego służącego do napędu. Wyższa akcyza ma zagwarantować wyższe dochody budżetowe o ok. 500 mln złotych, a na stacjach można się spodziewać podwyżek cen autogazu o ok. 20 gr. na litrze.

Jak widać, kolejny już raz budżet wyciąga rękę do posiadaczy i użytkowników samochodów. Tym razem jednak zmiana stawek akcyzy przełoży się na dość dotkliwe podwyżki cen na stacjach benzynowych. Czyżby nasza władza myślała, iż cierpliwość kierowców nie ma granic?

Czytaj także:
Podwyżka OC jednak niższa (2006-11-14)

Od grudnia zmieniona akcyza! (2006-11-10)


Podobne wiadomości:

Od grudnia zmieniona akcyza!

Od grudnia zmieniona akcyza!

Finanse i prawo 2006-11-10

Podwyżka OC jednak niższa

Podwyżka OC jednak niższa

Finanse i prawo 2006-11-14

Komentuj:

~Roni 2008-04-29

Jeszcze trochę takich rządów i wszyscy, młodzi i starzy wyniesiemy się z tego kraju.

~Rewolucjonista 2007-11-13

Jest nas wiecej niz tych zuli na wiejskiej - zablokujmy ich do skutku ! Strajk kierowcow ! Tak byc nie moze ! Rewolucja !

~raf 2007-04-17

wszystko drożeje niedługo za wypłatę kupi sie 2 litry benzyny i chleb

~many 2006-12-06

w TV mówili ze ma być lepiej.... i jeszcze wiele innych pierdoł

~gonzo 2006-12-04

Przecież w TV mówili że podwyżki na LPG ma nie być?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.