mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Częściej dolewamy, niż wymieniamy

Częściej dolewamy, niż wymieniamy

W 2008 r. wielkość krajowego rynku olejów silnikowych dla aut osobowych osiągnęła 56 mln litrów. Polacy coraz częściej kupują oleje silnikowe na tzw. dolewki. Jednocześnie w ciągu ostatniego roku zmniejszyła się liczba kierowców, którzy wymienili olej silnikowy.

Częściej dolewamy, niż wymieniamy
W ciągu ostatniego roku potencjał rynku olejów silnikowych zwiększył się o 0,72%. To jednak znacznie mniej, niż na przełomie lat 2006/2007. Wówczas zanotowano przyrost o ponad 4 mln litrów.

Nie zmieniły się natomiast preferencje Polaków co do wybieranych marek olejów. Polscy kierowcy najczęściej zalewają silnik olejem Mobil (27%). Jego dwoma największymi konkurentami są Lotos i Castrol, odpowiednio 24% i 17% udziałów w rynku. Pozostali producenci mają już znacznie niższe udziały w rynku - Elf 7%, Shell 7%, Orlen 5% oraz Fiat 2%.

Dla Polaków głównymi kryteriami wyboru oleju silnikowego są zaufanie do marki i cena. Jednak
w ostatnim czasie bardzo wzrosła na znaczeniu trwałość, czyli możliwość przejechania większej liczby kilometrów bez wymiany oleju. W porównaniu do 2007 roku, zmniejszyła się z 81,3 do 72 proc. liczba kierowców, którzy wymienili olej silnikowy (przeciętny Polak wymienia olej silnikowy 1,3 razy w roku, średnio 4,1 litra). Jednocześnie od kilku lat stale rośnie udział w rynku olejów na uzupełnienie. Od 2004 roku wzrósł on z 4,39 do ponad 9,58 miliona litrów. Eksperci przewidują, że obecny trend w najbliższych latach jeszcze się wzmocni.
Tematy w artykule: olej silnikowy

Podobne wiadomości:

Kody olejowe - co oznaczają

Kody olejowe - co oznaczają

Serwis auta 2016-07-13

Chevrolet Corvette Z06 ma problem z silnikiem

Chevrolet Corvette Z06 ma problem z silnikiem

Aktualności 2015-08-17

Komentuj:

~Aro 2011-03-12

oczywiście ze nie musisz wymieniac bo po 15 tys wymieniłeś już go 2 razy! W takiem przypadku jak tak żre olej to ja bym tylko co 10tys wymieniał Filtr oleju, natomiast dolewki 1L / 2-3tys km załatwaiją sprawę - masz non stop olej OK!

~taki jeden 2008-07-31

No właśnie. Mam Opla Astrę 1.6 benzyna i dolewam po 1L oleju tak mniej więcej co 2,5-3 tys km. Podobno wszystko jest w normie bo producent przewiduje zużycie oleju do 1L na 1000 km. Dopiero wyższe zużycie kwalifikowane jest jako usterka. Czy w takiej sytuacji ma sens wymiana oleju po 15 tys km? przecież cały czas dolewam nowy :(

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Dartz Prombron Black Aligator – tuning po łotewsku
Dartz Prombron Black Aligator – tuning po łotewsku
Podobno dobrego gustu nie można kupić nawet za największe pieniądze. Jednak całkiem spora suma pieniędzy pozwoli nam kupić coś totalnie bezgustownego. Oto najnowszy samochód od Dartz, który jest potwierdzeniem.