mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czesi kupują więcej aut!

Czesi kupują więcej aut!

Od początku tego roku do końca listopada nasi południowi sąsiedzi kupili ponad 117 tysięcy nowych samochodów. To 2% wzrost w stosunku do 2004. Czesi kupili też o jedną trzecią więcej lekkich samochodów użytkowych.

Tak duży wzrost zainteresowania samochodami użytkowymi spowodowany jest przyjaznymi dla przedsiębiorców przepisami dotyczącymi podatku vat.

Import samochodów używanych wzrósł o prawie 20% i przekroczył poziom 130 tysięcy sztuk.

Spadek sprzedaży zanotowała Skoda. Niekwestionowany lider rynku wprowadził na rynek o 5% mniej aut niż w zeszłym roku. Nie zmienia to faktu, że czeski producent nadal panuje nad prawie połową rynku (52 tysiące nowych samochodów w 2005 to Skody). Ponadto udało się sprzedać aż 7 razy więcej (!) lekkich samochodów dostawczych.
Drugą marką na rynku jest Renault (ponad 8 tysięcy sztuk), za nim plasuje się Volkswagen (ponad 6 tysięcy samochodów), miejsca czwarte i piąte przypadają odpowiednio Hyundaiowi (5,9 tyś) i Fordowi (5,3 tyś aut).

Na rynku lekkich aut dostawczych także króluje Skoda, tu jednak kolejne Ford i VW nie tracą do lidera bardzo wiele. Czesi kupili 6,7 tysiąca firmowych Skód. Trzeci VW sprzedał ponad 4 tysiące tego typu aut.

Stosunkowo duży przyrost sprzedaży można zauważyć wśród ciężarówek. Prawie 8 tysięcy sprzedanych sztuk oznacza poprawienie wyniku sprzed roku o ponad 12%. Tu pierwsze skrzypce grał Mercedes-Benz (1661 aut), tuż za nim MAN (1133) i Iveco (1114). Gorzej sprzedawały się autobusy.

Odwiedź naszą stronę o samochodach użytkowych

Czesi coraz częściej kupują także motocykle. W tym roku przybyło ponad 15 tysięcy nowych maszyn.

Czytaj także:

Podatek ekologiczny w Czechach 2005-12-08

Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata 2005-12-02

SUV Daihatsu jako Toyota 2005-12-07

TEST: Toyota Aygo: Kolorowy maluch 2005-11-30

 


Podobne wiadomości:

Toyota Aygo: Kolorowy maluch

Toyota Aygo: Kolorowy maluch

Testy samochodów 2005-11-30

Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata

Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata

Finanse i prawo 2005-12-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.