mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czesi kupują więcej aut!

Czesi kupują więcej aut!

Od początku tego roku do końca listopada nasi południowi sąsiedzi kupili ponad 117 tysięcy nowych samochodów. To 2% wzrost w stosunku do 2004. Czesi kupili też o jedną trzecią więcej lekkich samochodów użytkowych.

Tak duży wzrost zainteresowania samochodami użytkowymi spowodowany jest przyjaznymi dla przedsiębiorców przepisami dotyczącymi podatku vat.

Import samochodów używanych wzrósł o prawie 20% i przekroczył poziom 130 tysięcy sztuk.

Spadek sprzedaży zanotowała Skoda. Niekwestionowany lider rynku wprowadził na rynek o 5% mniej aut niż w zeszłym roku. Nie zmienia to faktu, że czeski producent nadal panuje nad prawie połową rynku (52 tysiące nowych samochodów w 2005 to Skody). Ponadto udało się sprzedać aż 7 razy więcej (!) lekkich samochodów dostawczych.
Drugą marką na rynku jest Renault (ponad 8 tysięcy sztuk), za nim plasuje się Volkswagen (ponad 6 tysięcy samochodów), miejsca czwarte i piąte przypadają odpowiednio Hyundaiowi (5,9 tyś) i Fordowi (5,3 tyś aut).

Na rynku lekkich aut dostawczych także króluje Skoda, tu jednak kolejne Ford i VW nie tracą do lidera bardzo wiele. Czesi kupili 6,7 tysiąca firmowych Skód. Trzeci VW sprzedał ponad 4 tysiące tego typu aut.

Stosunkowo duży przyrost sprzedaży można zauważyć wśród ciężarówek. Prawie 8 tysięcy sprzedanych sztuk oznacza poprawienie wyniku sprzed roku o ponad 12%. Tu pierwsze skrzypce grał Mercedes-Benz (1661 aut), tuż za nim MAN (1133) i Iveco (1114). Gorzej sprzedawały się autobusy.

Odwiedź naszą stronę o samochodach użytkowych

Czesi coraz częściej kupują także motocykle. W tym roku przybyło ponad 15 tysięcy nowych maszyn.

Czytaj także:

Podatek ekologiczny w Czechach 2005-12-08

Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata 2005-12-02

SUV Daihatsu jako Toyota 2005-12-07

TEST: Toyota Aygo: Kolorowy maluch 2005-11-30

 


Podobne wiadomości:

Podatek ekologiczny w Czechach

Podatek ekologiczny w Czechach

Finanse i prawo 2005-12-08

SUV Daihatsu jako Toyota

SUV Daihatsu jako Toyota

Aktualności 2005-12-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.