mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czwórka na piątkę

Czwórka na piątkę

Euro NCAP opublikowała wyniki najnowszych crash testów. Tym razem testom zderzeniowym zostały poddane cztery modele - Citroen C4, Honda CR-Z, Hyundai ix35 oraz Suzuki Swift - i co ważne, wszystkie przeszły je bez większych szwanków. Pięciogwiazdkowe wyniki jednoznacznie potwierdzają, że bezpieczeństwo stało się już, jeśli nie najważniejszym, to z całą pewnością jednym z najważniejszych kryteriów podczas projektowania nowych samochodów.

Czwórka na piątkę
Najnowsza grupa przetestowanych aut jest o tyle ciekawa, że, pomimo teoretycznie znanych z nazwy, są w niej dwa całkowicie nowe modele, które nie są jeszcze dostępne w sprzedaży. Mowa tu o Citroenie C4 oraz Suzuki Swifcie, oczywiście w obu przypadkach o najnowszych generacjach tychże modeli. Ponadto Hyundai ix35 oraz hybrydowa Honda CR-Z to dość nowi gracze na rynku.

Najlepiej z całej przetestowanej czwórki, choć z niewielką przewagą nad pozostałymi modelami, wypadło Suzuki Swift. Z kolei najbliżej otrzymania tylko czterech gwiazdek był Citroen. Nie wynikało to jednak z jakiejś wpadki w którejś z prób, a z wyposażenia modelu. Otóż, jako jedyny model w tej grupie, nowy C4 nie będzie oferował na wszystkich rynkach we wszystkich wersjach wyposażeniowych systemu ESP w standardzie. W wersjach podstawowych ten układ bezpieczeństwa będzie dostępny za dopłatą. Na całe szczęście dla francuskiego producenta, zdołał on jednak przekonać oceniających z Euro NCAP, że zdecydowana większość sprzedanych egzemplarzy nowej "C-czwórki" będzie wyposażona w tą technologię. Stąd punkty "za ESP" zostały ostatecznie przyznane.

Warto w tym miejscu dodać, że jeśli chodzi o system ESP, to organizacja Euro NCAP jest bardziej wymagająca niż przepisy unijne. W Unii Europejskiej będzie bowiem wymagane wyposażanie wszystkich nowych modeli (tzn. takich, które wchodzą po raz pierwszy do sprzedaży) w ESP od 2012 roku, natomiast dwa lata później ten obowiązek będzie dotyczył wszystkich wprowadzanych do sprzedaży nowych aut.


Z kolei Euro NCAP już obecnie przekonuje producentów do montowania w swoich modelach tej technologii, skutecznie motywując za pomocą przyznawanych gwiazdek. Jeśli ESP nie znajdzie się na wyposażeniu danego modelu, to, nawet jeśli auto uzyskało wymaganą liczbę punktów, nie ma mowy o przyznaniu pięciu gwiazdek. Chyba, że zachodzi analogiczna sytuacja jak z Citroenem C4.

model
liczba gwiazdek
bezpieczeństwo dorosłych bezpieczeństwo dziecibezpieczeństwo pieszychsystemy bezpieczeństwa
Citroen C4
*****
90%
85%
43%
97%

Honda CR-Z

*****93%
80%
71%
86%
Hyundai ix35
*****90%
88%
54%
71%
Suzuki Swift
*****94%
82%
62%
71%

Cała czwórka może pochwalić się dobrym zabezpieczeniem najmłodszych pasażerów i raczej średnim pieszych w razie kolizji z nimi. Z tej ostatniej oceny wyłamuje się nieco Honda CR-Z, której wynik stawia ten model wysoko w tej kategorii. Trzy auta zapewniają też dobrą ochronę w najnowszej kategorii, tj. ochronie kręgów szyjnych, których uszkodzenie często ma miejsce, jeśli inne auto uderzy w tył naszego. Jedynie Citroen C4 wyłamał się tu negatywnie, zapewniając w tej części tylko średnią ochronę.


Francuski kompakt z kolei, jako jedyny, może się pochwalić posiadaniem w standardowym wyposażeniu aktywnego ogranicznika prędkości, tj. systemu, który nie będzie dopuszczał do przekroczenia ustawionej przez kierowcę maksymalnej prędkości.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Suzuki Swift
Suzuki Swift
Cena podstawowa już od: 48 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Citroen C4
Citroen C4
Cena podstawowa już od: 59 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Hyundai RB z fabryki w Rosji

auto motor i sport 0000-00-00

Hyundai i30 N – polski cennik

Hyundai i30 N – polski cennik

Aktualności 2017-11-09

Komentuj:

~vw-fan 2010-08-27

honda cr-z to dopiero wielki fajans, ale o dziwo jest bezpieczne

~hyundai-fan 2010-08-27

honda cr-z to dopiero wielki fajans, ale o dziwo też jest bezpieczne

~honda-fan 2010-08-27

hundaj ix35 to wielki fajans, ale przynajmniej jest bezpieczny

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.