mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czwórka na piątkę

Czwórka na piątkę

Euro NCAP opublikowała wyniki najnowszych crash testów. Tym razem testom zderzeniowym zostały poddane cztery modele - Citroen C4, Honda CR-Z, Hyundai ix35 oraz Suzuki Swift - i co ważne, wszystkie przeszły je bez większych szwanków. Pięciogwiazdkowe wyniki jednoznacznie potwierdzają, że bezpieczeństwo stało się już, jeśli nie najważniejszym, to z całą pewnością jednym z najważniejszych kryteriów podczas projektowania nowych samochodów.

Czwórka na piątkę
Najnowsza grupa przetestowanych aut jest o tyle ciekawa, że, pomimo teoretycznie znanych z nazwy, są w niej dwa całkowicie nowe modele, które nie są jeszcze dostępne w sprzedaży. Mowa tu o Citroenie C4 oraz Suzuki Swifcie, oczywiście w obu przypadkach o najnowszych generacjach tychże modeli. Ponadto Hyundai ix35 oraz hybrydowa Honda CR-Z to dość nowi gracze na rynku.

Najlepiej z całej przetestowanej czwórki, choć z niewielką przewagą nad pozostałymi modelami, wypadło Suzuki Swift. Z kolei najbliżej otrzymania tylko czterech gwiazdek był Citroen. Nie wynikało to jednak z jakiejś wpadki w którejś z prób, a z wyposażenia modelu. Otóż, jako jedyny model w tej grupie, nowy C4 nie będzie oferował na wszystkich rynkach we wszystkich wersjach wyposażeniowych systemu ESP w standardzie. W wersjach podstawowych ten układ bezpieczeństwa będzie dostępny za dopłatą. Na całe szczęście dla francuskiego producenta, zdołał on jednak przekonać oceniających z Euro NCAP, że zdecydowana większość sprzedanych egzemplarzy nowej "C-czwórki" będzie wyposażona w tą technologię. Stąd punkty "za ESP" zostały ostatecznie przyznane.

Warto w tym miejscu dodać, że jeśli chodzi o system ESP, to organizacja Euro NCAP jest bardziej wymagająca niż przepisy unijne. W Unii Europejskiej będzie bowiem wymagane wyposażanie wszystkich nowych modeli (tzn. takich, które wchodzą po raz pierwszy do sprzedaży) w ESP od 2012 roku, natomiast dwa lata później ten obowiązek będzie dotyczył wszystkich wprowadzanych do sprzedaży nowych aut.


Z kolei Euro NCAP już obecnie przekonuje producentów do montowania w swoich modelach tej technologii, skutecznie motywując za pomocą przyznawanych gwiazdek. Jeśli ESP nie znajdzie się na wyposażeniu danego modelu, to, nawet jeśli auto uzyskało wymaganą liczbę punktów, nie ma mowy o przyznaniu pięciu gwiazdek. Chyba, że zachodzi analogiczna sytuacja jak z Citroenem C4.

model
liczba gwiazdek
bezpieczeństwo dorosłych bezpieczeństwo dziecibezpieczeństwo pieszychsystemy bezpieczeństwa
Citroen C4
*****
90%
85%
43%
97%

Honda CR-Z

*****93%
80%
71%
86%
Hyundai ix35
*****90%
88%
54%
71%
Suzuki Swift
*****94%
82%
62%
71%

Cała czwórka może pochwalić się dobrym zabezpieczeniem najmłodszych pasażerów i raczej średnim pieszych w razie kolizji z nimi. Z tej ostatniej oceny wyłamuje się nieco Honda CR-Z, której wynik stawia ten model wysoko w tej kategorii. Trzy auta zapewniają też dobrą ochronę w najnowszej kategorii, tj. ochronie kręgów szyjnych, których uszkodzenie często ma miejsce, jeśli inne auto uderzy w tył naszego. Jedynie Citroen C4 wyłamał się tu negatywnie, zapewniając w tej części tylko średnią ochronę.


Francuski kompakt z kolei, jako jedyny, może się pochwalić posiadaniem w standardowym wyposażeniu aktywnego ogranicznika prędkości, tj. systemu, który nie będzie dopuszczał do przekroczenia ustawionej przez kierowcę maksymalnej prędkości.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Suzuki Swift
Suzuki Swift
Cena podstawowa już od: 48 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Citroen C4
Citroen C4
Cena podstawowa już od: 59 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Citroen C4 Cactus - awangardowy crossover po face-liftingu

Citroen C4 Cactus - awangardowy crossover po...

Aktualności 2017-10-27

Suzuki E-Survivor następcą Samuraia?

Suzuki E-Survivor następcą Samuraia?

Aktualności 2017-09-27

Komentuj:

~vw-fan 2010-08-27

honda cr-z to dopiero wielki fajans, ale o dziwo jest bezpieczne

~hyundai-fan 2010-08-27

honda cr-z to dopiero wielki fajans, ale o dziwo też jest bezpieczne

~honda-fan 2010-08-27

hundaj ix35 to wielki fajans, ale przynajmniej jest bezpieczny

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando