Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy Hyundai przejmie Deawoo-FSO?

Czy Hyundai przejmie Deawoo-FSO?

Rząd zaprasza do rozmów.

Polski rząd zaprosi koreański koncern Hyundai do rozmów o przejęcie Daewoo-FSO Motor SA, przygotowuje też misję gospodarczą do Korei Płd. - poinformował PAP w wywiadzie minister gospodarki Jacek Piechota.

     "Zwróciłem się do wicepremiera Marka Belki o wystosowanie zaproszenia do prezesa Hyundai i myślę, że zostanie ono wysłane" - powiedział PAP Piechota.

     "Nie czekając na ewentualny odzew i przyjęcie takiego zaproszenia przygotowujemy misję gospodarczą do Korei Południowej pod kierownictwem wiceministra gospodarki Andrzeja Szarawarskiego" - dodał.

     Powiedział, że oprócz koreańskiego koncernu Hyundai żaden z potencjalnych inwestorów nie jest dziś zainteresowany wejściem do żerańskiej spółki.

     Tymczasem w połowie grudnia przestanie obowiązywać porozumienie Daewoo-FSO z sześcioma bankami dotyczące spłaty 591 mln zł długu spółki. Przedłużenie porozumienia zależy od szans fabryki na znalezienie nowego inwestora.

     Oprócz zadłużenia wobec tych banków, Daewoo-FSO jest winne 653 mln zł koreańskiemu EximBankowi i 3,053 mld zł swojemu głównemu inwestorowi - Daewoo Motor.

     Strata netto Daewoo-FSO wzrosła w 2000 roku do 2,028 mld zł z 28 mln zł w 1999 roku.

     Minister dodał, że na przebieg rozmów z Hyundaiem wpływ będzie miała m.in. kwestia realizacji założeń przyjętych przez międzyresortowy zespół ds. restrukturyzacji przemysłu samochodowego.

     Nie wykluczył, że rząd może wziąć pod uwagę obniżenie akcyzy na nowe auta produkowane w Polsce.

     "To sprawa m.in. obłożenia przez resort finansów akcyzą samochodów produkowanych w Polsce. Wicepremier Belka nie wyklucza żadnego rozwiązania, ale w sytuacji kryzysu finansów publicznych najtrudniej zacząć. Najpierw należałoby obniżyć dochody z akcyzy, a dopiero potem oczekiwać wzrostu dochodów z tytułu zwiększenia sprzedaży aut. W obecnej sytuacji budżetu zgoda na okresowy spadek dochodów państwa to dla ministra finansów trudna decyzja" - powiedział.

     Obecnie podatek akcyzowy na produkowane w Polsce auta osobowe o pojemności silnika powyżej 2000 cm sześc. wynosi 15 proc., a na pozostałe 6 proc. (PAP)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj