mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy będzie współpraca między VW a DaimlerChrysler?

Czy będzie współpraca między VW a DaimlerChrysler?

Szef VW dwa tygodnie temu mówił o potencjalnej współpracy wykraczającej poza dotychczasowe plany budowy wraz z Daimler U.S. volkswagenowskiego vana na rynek amerykański.

Po zdementowaniu pogłosek o kupnie przez DaimlerChrysler pakietu akcji Voklswagena, które miałoby uchronić niemieckiego producenta przed groźbą wrogiego przejęcia, producenci obu marek wykluczają również współpracę na polu konkurencyjnych „premium-brandów” Audi i Mercedesa, która mogłaby wzmacniać jedną markę wobec drugiej.

Tu zobacz polską premierę nowej klasy "S"

Tu zobacz premierowy pokaz Audi S8

Rozmowy o współpracy VW i DC trwają od 2001 roku. „Strategiczne zespoły obu stron ustalają listę różnorakich projektów” – - powiedział Bernd Pischetsrieder (naczelny szef VW) w wywiadzie dla niemieckiego Auto Motor und Sport.

Szef VW dwa tygodnie temu mówił o potencjalnej współpracy wykraczającej poza dotychczasowe plany budowy wraz z Daimler U.S. volkswagenowskiego vana na rynek amerykański. Pischetsrieder wyraził nadzieję na zakończenie rozmów i porozumienie w tej sprawie do końca tego roku. Jako kolejną propozycję wspólnego rozwoju niemiecki manager wskazuje możliwości kooperacji z Dodgem dotyczące VW Polo. Auto nie musiałoby koniecznie wykorzystywać tej samej płyty podłogowej, modele mogłyby być zupełnie innymi samochodami.

Wola pełnej niezależności we współpracy wymaga otwarcia na partnera w zakresie udostępnienia całego zestawu części i wiedzy. Nie jest to możliwe przy wspólnej budowie jednego tylko modelu. Celem staję się więc porozumienie z Porsche, największym udziałowcem wytwórcy „aut dla ludu”. Ustalenia dotyczą sformalizowania powiązań między producentami, którzy mają już na swoim koncie między innymi projekt wspólnej sportowej terenówki (Porsche Cayenne i VW Touareg - czytaj więcej).

Dotychczasowa współpraca dotycząca Mercedesa Sprintera i Volkswagena LT jak i dostawy silników diesla przez VW do DaimlerChrysler (120 tysięcy sztuk rocznie) pokazują, że kooperacja jest możliwa i przynosi dobre efekty. Jak daleko zostanie ona posunięta zależy w tej chwili od decyzji właścicieli.

Zobacz inne auta Volkswagena i DaimlerChrysler - odwiedź naszą galerię!

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.