mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy brudny samochód znaczy uszkodzony?

Czy brudny samochód znaczy uszkodzony?

Wielu z nas swój urlop spędza w aktywny sposób, zwiedzając okolice swojego miejsca wypoczynku. W tym to celu często korzystamy z usług miejscowych wypożyczalni samochodów. Europejskie Centrum Konsumencie przestrzega jednak przed zbyt pochopnym wypożyczaniem aut.

ECK podaje przykład pewnego Polaka, który podczas letnich wakacji wynajął samochód w pewnej hiszpańskiej wypożyczalni. Po siedmiu dniach, zgodnie z umową, zwrócił auto. Wydawało się, że wszystko jest w porządku, tym bardziej, że osoba odbierająca auto nie miała żadnych zastrzeżeń co do stanu auta.

Jakie więc było zdziwienie naszego rodaka, który następnego dnia dowiedział się, że z jego kaucji zostanie potrącone 65 euro z uwagi na konieczność posprzątania samochodu. Zdaniem konsumenta zgodnie z umową kaucja została wpłacona w przypadku ewentualnego uszkodzenia samochodu. Tymczasem przedsiębiorca hiszpański twierdził, że kontrakt zawiera przepis, który stanowi podstawę do uznania faktu ubrudzenia auta za szkodę.

Konsument wysłał więc maila z informacją, że nie zgadza się na obciążenie go dodatkową kwotą. Przedsiębiorca wiadomość tę zignorował i zwrócił kaucję pomniejszoną o 65 euro. Niezadowolony klient napisał następnie reklamacje za pośrednictwem strony internetowej firmy. Nie otrzymał jednak ani odpowiedzi, ani zwrotu pobranych pieniędzy. Warto tu podkreślić, że umowa została sporządzona jedynie w języku hiszpańskim, co dodatkowo utrudniało Polakowi dochodzenie swoich racji.

Konsument zwrócił się o pomoc do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce. Sprawa jest obecnie rozwiązywana wspólnie z centrum hiszpańskim (Centro Europeo del Consumidor en España).

Jak się okazuje takie przypadki nie są wcale jakąś rzadkością. Dlatego też Europejskie Centrum Konsumenckie radzi, by podpisywać wyłącznie takie umowy, które są sporządzone w zrozumiałym dla nas języku, np. angielskim. Warto także sprawdzić daną firmę, chociażby w Internecie, znalezione negatywne opinie mogą nam pomóc zaoszczędzić późniejszych kłopotów.

Podobne wiadomości:

Jak nie wskażesz kierowcy, dostaniesz mandat z automatu

Jak nie wskażesz kierowcy, dostaniesz mandat...

Finanse i prawo 2013-01-21

Bezprawny podatek od paliw. W Hiszpanii

Bezprawny podatek od paliw. W Hiszpanii

Aktualności 2014-05-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross