mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy chińskie auta zaleją Europę?

Czy chińskie auta zaleją Europę?

Rynek chińskich samochodów rośnie w siłę. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Na razie jednak wszelkie próby wejścia na rynek europejski przez chińskich producentów trudno nazwać udanymi. Czy ta sytuacja ulegnie zmianie? A jeśli tak, to kiedy?

Czy chińskie auta zaleją Europę?
Aktualna sytuacja na rynku chińskich samochodów jest powtórzeniem historii Japonii i Korei Południowej – pojazdy produkowane w obu tych krajach zdobyły znaczną część europejskiego rynku, dołączając do światowej czołówki producentów branży motoryzacyjnej - tłumaczy Jakub Faryś. Zdaniem prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, rynek chiński na pewno powtórzy ten sam schemat ekspansji, ale w nieco innym wydaniu.

Po pierwsze, należy zauważyć, że Chiny mają silnie rozbudowany rynek wewnętrzny, a co za tym idzie pewny zbyt "u siebie". Chińscy producenci, produkując na swój wewnętrzny rynek, mają do pokonania niższą poprzeczkę, niż produkując na rynki europejskie, gdyż te są dużo bardziej wymagające pod względem jakości i poziomu bezpieczeństwa. Dlatego też producenci chińscy są coraz bardziej zdeterminowani, aby standardem i nowoczesnymi technologiami dorównać zachodnim producentom samochodów.

Po drugie, bolączką produktów chińskich jest ciągle ich jakość. Mimo stopniowej, niewątpliwej poprawy jakości chińskich produktów, nadal nie jest ona na tyle wysoka by móc z powodzeniem konkurować z wyrobami europejskimi.

W przeciwieństwie do Japonii i Korei, które rozpoczynały z punktu "zero" - Chiny startują z pozycji "minusowej", z uwagi na to, że te pierwsze wywoływały neutralne i pozytywne skojarzenia a Chiny nadal pokutują za wyroby masowe kiepskiej jakości. Dlatego też istotnym elementem podczas ekspansji na nowe rynki będzie spowodowanie zmiany postrzegania chińskich produktów.

Po trzecie, chińscy producenci mają nadal wiele do poprawy w kwestii bezpieczeństwa.  Poprzednie próby wprowadzenia samochodów z Chin do Europy zakończyły się niepowodzeniem – gdyż samochody te nie spełniały europejskich wymogów bezpieczeństwa. Wystarczy tylko wspomnieć katastrofalne wyniki testów zderzeniowych SUV-a marki Landwind sprzed pięciu lat, a ostatnio nieznacznie tylko lepsze rezultaty crash-testu uzyskane przez minivana tej chińskiej marki.

Dopiero po wyeliminowaniu tych słabości pojawią się na naszym rynku produkty chińskie, które z powodzeniem będą konkurować z europejskimi – mówi Jakub Faryś. - Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie to nastąpi, moim zdaniem jednak, dość szybko. Zalążki tego procesu możemy już obserwować na naszym rynku.

Podobne wiadomości:

Nissan najlepszą marką z Azji

Nissan najlepszą marką z Azji

Aktualności 2015-07-17

Tania marka Volkswagena w 2018 roku

Tania marka Volkswagena w 2018 roku

Aktualności 2015-07-02

Komentuj:

~Przez FSO moga wejsc w prosty sposob na rynek 2011-03-28

... Tak jak daewoo

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.