mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy czeka nas "czarny" długi weekend na drogach?

Czy czeka nas "czarny" długi weekend na drogach?

Choć ubiegłoroczny długi weekend majowy był stosunkowo bezpieczny, na drogach zginęło "zaledwie" 37 osób, to jednak tegoroczne statystyki Świąt Wielkanocnych pokazują, że wcale ta pozytywna tendencja nie musi się utrzymać.

Czy czeka nas
Przed nami długo wyczekiwany weekend majowy i upragnione cztery dni wolnego (pod warunkiem wzięcia wolnego w poniedziałek). Jak co roku wielu Polaków uda się zapewne na wypoczynek, już w piątek możemy spodziewać się większego ruchu na drogach, podobnie jak i we wtorek, kiedy to większość będzie wracała do domów.

Z tego względu nad bezpieczeństwem podróżujących, tak jak i w latach poprzednich, czuwać będzie większa liczba patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą kontrolować prędkość, stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców.

Już od piątku na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.

Przed rokiem podczas czterech dni długiego weekendu majowego doszło do 453 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 37, a rannych zostało 587 osób. Było to pierwszy od dziesięciu lat weekend majowy, podczas którego na drogach zginęło mniej niż 50 osób.

Każdy kierowca powinien pamiętać, że w dłuższą podróż powinien się odpowiednio przygotować. Jego samochód powinien być w stu procentach sprawny, należy zatem sprawdzić stan oświetlenia pojazdu, płynów eksploatacyjnych oraz ogumienia. Co ważne – należy się upewnić, czy mamy przy sobie komplet dokumentów – ważną polisę OC, ważny dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy. Ruszając w długą trasę kierowca powinien pamiętać o robieniu sobie co jakiś czas postojów, aby rozprostować nogi i kręgosłup oraz odetchnąć świeżym powietrzem. Długa jazda "na raz" bywa bardzo męcząca, a zmęczenie nie działa korzystnie na koncentrację kierowców.

Funkcjonariusze ruchu drogowego będą kontrolować również stan trzeźwości kierowców. Tak jak i w latach poprzednich nie będzie żadnego pobłażania dla kierujących na podwójnym gazie. Z całą surowością policjanci będą karać tych, którzy wsiedli za kółko po kielichu. Należy pamiętać o tym, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na zmniejszenie koncentracji i refleksu, a to może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Przy tej okazji policjanci apelują do wszystkich kierowców o rozwagę za kierownicą. Bezpieczeństwo na drogach zależy w dużej mierze od tych, którzy się po nich poruszają.

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak rok temu

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak...

Aktualności 2016-05-30

Komentuj:

~uświadomiony 2011-05-02

turysta ameryki nie odkryłeś.

~turysta 2011-05-01

Po pierwsze: podstawową przyczyną wypadków jest brak dobrych dróg. Znam to z autopsji: przejechanie 800 km z Drezna do Włoch męczy mnie mniej niż 550 km z Katowic do Kołobrzegu, również dlatego,że jazda do Włoch odbywa się po autostradach i zajmuje mniej czasu. Po drugie: bezsensowne ograniczenia szybkości - jadąc DK 17 z Puław do Zamościa przejeżdżam przez wiele miejscowości, w których jest ograniczenie nawet do 30 km/h. Ale co z tego, jeśli nikt tego nie przestrzega. We wspomnianych Włoszech, jeśli droga międzyregionalna przebiega przez obszar zabudowany, to prędkość jest ograniczana najwyżej do 70 km/h. Po trzecie: alkohol. Są kraje UE, w których kierowca złapany za jazdę po pijanemu jest niezwłocznie skazywany na 6 miesięcy więżienia, więc nie ma problemu z pijakami za kierownicą. Do wszystkiego musimy dorosnąć jako społeczeństwo...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.