mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy faktycznie są powody do zadowolenia?

Czy faktycznie są powody do zadowolenia?

Upłynął pierwszy kwartał 2009 roku na polskim rynku motoryzacyjnym. Przewidywane od pewnego czasu spowolnienie nie dało o sobie znać aż tak bardzo. Z pewnością zmalała liczba aut używanych  w imporcie prywatnym.

Czy faktycznie są powody do zadowolenia?
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, iż przez pierwsze trzy miesiące sprowadzono 143 587 sztuk, czyli o ponad 40% mniej niż rok temu w tym samym okresie. W marcu odnotowano istotny wzrost w stosunku do poziomu importu ze stycznia czy lutego. Dane marcowe jednak zdają się być nierzetelne, zawyżone o auta nowe sprowadzone do kraju, co wynikło ze zmiany ustawy o podatku akcyzowym i co tłumaczyłoby również nagły, gwałtowny wzrost w strukturze wiekowej udziału pojazdów najmłodszych, do 4 lat.
 
Z kolei sprzedaż samochodów nowych w Polsce nie spada w stosunku do analogicznego okresu roku 2008, a w lutym i marcu nawet nieco wzrosła. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku sprzedano 88 129 pojazdów. Część z tych aut trafiła do właścicieli za naszą zachodnią granicą, gdzie za sprawą dopłat do zakupu nowego auta przy zezłomowaniu samochodu starego, odnotowuje się wielki wzrost popytu, zwłaszcza na samochody mniejsze, z segmentu A i B. Wzmożone zakupy dokonywane przez zachodnich sąsiadów wywołały kolejki po niektóre popularne modele w naszych salonach. Zdarza się, że na odbiór nowo kupionego auta trzeba czekać nawet do września.

Podobne wiadomości:

Skoda Superb Combi wyceniona

Skoda Superb Combi wyceniona

Aktualności 2015-06-03

Sprzedaż nowych aut w Polsce - najlepszy czerwiec od lat

Sprzedaż nowych aut w Polsce - najlepszy...

Aktualności 2015-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.