Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy lubimy zapinać pasy?

Czy lubimy zapinać pasy?

Co najmniej 6000 osób rocznie w całej Europie mogłoby być uratowanych w wypadkach drogowych, gdyby bezwzględnie zapinały pasy bezpieczeństwa. To nawyk, który w Polsce jest jeszcze mało popularny.

Czy lubimy zapinać pasy?
Jak wynika ponadto ze statystyk Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego (ETSC) rocznie około 380 tys. pasażerów w ogóle nie odniosłoby drobnych urazów w przypadku kolizji gdyby oczywiście podróżowali w pasach. To powód dlaczego w nowych samochodach montowane są specjalne sygnalizatory przypominające o wykonaniu drobnej czynności, jaką jest zapinanie pasów bezpieczeństwa.

W większości krajów europejskich tylko co piąty kierowca zapina pasy. Najczęściej do przestrzegania regulaminu odwołują się Francuzi, gdzie w skali całego kraju pasy zapina 97% osób podróżujących z przodu i 68% podróżujących na tylnych siedzeniach. Duże znaczenie pasów doceniają także mieszkańcy Malty. Tam pasy zapina 95% osób z przodu i 43% z tyłu.

Zapinania pasów przed wyruszeniem w podróż nie mają we krwi natomiast Polacy. Tylko średnio 71% osób jadących z przodu decyduje się użyć pasów, z tyłu zaś 49%. Gorsi są tylko Grecy, gdzie pasów bezpieczeństwa używa tylko 40% jeżdżących na przednich fotelach i 15% na tylnych.

O kolejności miejsc w raporcie ETSC decydowały kolejno najwyższe wyniki dotyczące osób siedzących na przednich fotelach.

Czytaj także:

Czego pieszemu robić nie wolno! 2006-04-28

10 przykazań dla kierowcy  2006-04-27

W 2005 roku na drogach było bezpieczniej 2006-03-23
Tematy w artykule: bezpieczenstwo pasy bezpieczenstwa

Podobne wiadomości:

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli firma produkująca luksusowe nagłośnienie, wypuściła własnie na rynek głośnik sygnowany logo brytyjskiej marki samochodów. Co oferuje poza znaczniem Bentleya?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj