mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy lubimy zapinać pasy?

Czy lubimy zapinać pasy?

Co najmniej 6000 osób rocznie w całej Europie mogłoby być uratowanych w wypadkach drogowych, gdyby bezwzględnie zapinały pasy bezpieczeństwa. To nawyk, który w Polsce jest jeszcze mało popularny.

Czy lubimy zapinać pasy?
Jak wynika ponadto ze statystyk Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego (ETSC) rocznie około 380 tys. pasażerów w ogóle nie odniosłoby drobnych urazów w przypadku kolizji gdyby oczywiście podróżowali w pasach. To powód dlaczego w nowych samochodach montowane są specjalne sygnalizatory przypominające o wykonaniu drobnej czynności, jaką jest zapinanie pasów bezpieczeństwa.

W większości krajów europejskich tylko co piąty kierowca zapina pasy. Najczęściej do przestrzegania regulaminu odwołują się Francuzi, gdzie w skali całego kraju pasy zapina 97% osób podróżujących z przodu i 68% podróżujących na tylnych siedzeniach. Duże znaczenie pasów doceniają także mieszkańcy Malty. Tam pasy zapina 95% osób z przodu i 43% z tyłu.

Zapinania pasów przed wyruszeniem w podróż nie mają we krwi natomiast Polacy. Tylko średnio 71% osób jadących z przodu decyduje się użyć pasów, z tyłu zaś 49%. Gorsi są tylko Grecy, gdzie pasów bezpieczeństwa używa tylko 40% jeżdżących na przednich fotelach i 15% na tylnych.

O kolejności miejsc w raporcie ETSC decydowały kolejno najwyższe wyniki dotyczące osób siedzących na przednich fotelach.

Czytaj także:

Czego pieszemu robić nie wolno! 2006-04-28

10 przykazań dla kierowcy  2006-04-27

W 2005 roku na drogach było bezpieczniej 2006-03-23
Tematy w artykule: bezpieczenstwo pasy bezpieczenstwa

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.