mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy mamy w Polsce spójny system poprawy bezpieczeństwa na drogach?

Czy mamy w Polsce spójny system poprawy bezpieczeństwa na drogach?

O zapowiadanej kontroli ustawienia fotoradarów przy polskich drogach przez NIK już informowaliśmy. Najwyższa Izba Kontroli pójdzie jednak dalej i sprawdzi, czy w ogóle funkcjonuje u nas jakiś system na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Czy mamy w Polsce spójny system poprawy bezpieczeństwa na drogach?
Najwyższa Izba Kontroli poinformowała o rozpoczęciu audytu działań Policji oraz innych instytucji administracji publicznej na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kontrolę poprzedził panel ekspertów z udziałem wiceprezesa NIK Mariana Cichosza, Komendanta Głównego Policji Marka Działoszyńskiego oraz przedstawicieli Inspekcji Transportu Drogowego, organizacji pozarządowych, świata nauki i mediów. Podczas spotkania zastanawiano się, jak ograniczyć "falę drogowej śmierci" w naszym kraju. W 2012 roku na polskich drogach zginęło 3571 osób, na 100 wypadków ginie w Polsce średnio dwa razy więcej ludzi niż w innych krajach UE. Jak zatrzymać tę falę drogowej śmierci?

Ustalono także główne obszary, które zostaną sprawdzone przez pracowników Izby, a które powinny pomóc w kompleksowej walce o poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

NIK sprawdzi w pierwszej kolejności, czy policja dysponuje dostatecznymi siłami (odpowiednia liczba policjantów, właściwie wyszkolonych i zaangażowanych w kontrolę ruchu drogowego) i środkami (odpowiedni sprzęt, m.in. wideorejestratory, radary), które pozwoliłyby na skuteczną redukcję zagrożeń występujących na drodze?

Analizie poddane zostaną także miejsce, w których policja używa radary, fotoradary oraz wideorejestratory, a Inspekcja Transportu Drogowego stawia maszty fotoradarów. Inspektorzy NIK-u sprawdzą, czy rzeczywiście są to miejsca istotne dla poprawy bezpieczeństwa, czy wcześniej dochodziło tam do wypadków, czy po ustawieniu fotoradarów liczba wypadków uległa zmniejszeniu. Podobnie sprawdzone zostaną te miejsca, gdzie swoje fotoradary ustawiają samorządy.

Kolejnym obszarem, jaki zbada NIK, będzie, czy zarządcy dróg dbają o bezpieczeństwo na drogach, zwłaszcza w zakresie inwestycji drogowych. Jak pokazują dane z poprzednich lat, liczba śmiertelnych wypadków na świecie i w Polsce spada na obszarach, gdzie większość ruchu drogowego odbywa się na drogach dwujezdniowych - autostradach i drogach ekspresowych. Zbadana zostanie także organizacja ruchu oraz oznakowanie dróg, gdyż np. liczba wypadków maleje na skrzyżowaniach, na których wprowadzono odrębne światła dla skręcających w lewo.

Ostanim zagadnieniem, jednak być może najważniejszym, będzie próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy w Polsce istnieje spójny system instytucji publicznych, który gwarantuje uporządkowane i długofalowe działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego? I czy taki system został opisany w strategiach rządowych?

Według niektórych prognoz do 2020 roku na polskich drogach zginie nawet 40 tys. osób. M.in. dlatego rozmach rozpoczynającej się kontroli nie ma precedensu w historii NIK. W pracę zaangażowane będą równolegle dwa departamenty i wszystkie delegatury Izby. Raport zawierający kompleksową informację o działaniach Policji i administracji publicznej dla bezpieczeństwa na drogach będzie gotowy jeszcze przed końcem roku.

Podobne wiadomości:

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Komentuj:

lazik2 2013-04-05

Koniec końców i taki winny jest zawsze kierowca, albo przynajmniej na nim się to odbija.

~myk 2013-03-30

niestey masz rację, a wszystkie działające w obszarze BRD instytucje tylko zwalają wzajemnie na siebie winę za takie stan rzeczy jaki mamy

~Bogumił Leśniewki 2013-03-30

W Polsce NIKT nie odpowiada za BRD

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.