mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy przez konfikt na Ukrainie wzrosną ceny paliw?

Czy przez konfikt na Ukrainie wzrosną ceny paliw?

Do tej pory kierowcy wciąż z niedowierzaniem patrzą na ceny paliw. Mimo okresu wakacyjnego, nie tylko nie poszły one w górę, ale wręcz taniały. Sytuacja polityczna na wschodzie może jednak niebawem zmienić te tendencje.

Czy przez konfikt na Ukrainie wzrosną ceny paliw?
– Z punktu widzenia kierowców, którzy do swoich samochodów tankowali benzynę lub olej napędowy, tegoroczne wakacje były tańsze niż przed rokiem. Średnia cena popularnej benzyny 95 oktanowej za lipiec i sierpień wyniosła 5,43 zł/l. To o 16 groszy na litrze mniej niż przed rokiem. Analogiczne porównanie dla oleju napędowego wskazuje na jeszcze większy spadek cen diesla – średnia cena za lipiec i sierpień wyniosła 5,30 zł/l. To o 26 groszy na litrze mniej niż przed rokiem – podsumowuje BM Reflex.

Obecny poziom cen Pb95 i diesla (na dzień 28 sierpnia 2014 r.) na stacjach jest niższy niż rok temu odpowiednio o 25 i 34 grosze na litrze, a także niższy niż przed rozpoczęciem tegorocznych wakacji o 13 groszy na litrze Pb95 i diesla.

Ceny na większości stacji w następnym tygodniu powinny pozostać stabilne, prognozuje BM Reflex. Dotyczy to wszystkich gatunków paliw.

– W obliczu narastającego konfliktu na Ukrainie i sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie zmienność cen na rynku ropy jest umiarkowana. Zmiany obserwujemy przede wszystkim na rynkach akcji i walutowym. Kontynuacja podwyżek hurtowych cen paliw będzie zwiększała prawdopodobieństwo wzrostu cen na stacjach, tym bardziej, że w  wyniku systematycznego spadku ceny benzyny i diesla w detalu w ostatnich tygodniach, zmniejszeniu ulegała także marża detaliczna – komentuje Urszula Cieślak z BM Reflex.

Podobne wiadomości:

Wydobycie ropy w USA najniższe od 60 lat

Wydobycie ropy w USA najniższe od 60 lat

Aktualności 2016-05-24

Jak jeździć oszczędnie?

auto motor i sport 0000-00-00

Na zużycie paliwa mają wpływ m.in. styl i prędkość jazdy, rodzaj drogi i natężenie ruchu, a nawet pora dnia i roku. Na niektóre z tych czynników nie masz wpływu, na inne tak. Zobacz, co możesz zrobić, by jeździć taniej.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.