mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy przez konfikt na Ukrainie wzrosną ceny paliw?

Czy przez konfikt na Ukrainie wzrosną ceny paliw?

Do tej pory kierowcy wciąż z niedowierzaniem patrzą na ceny paliw. Mimo okresu wakacyjnego, nie tylko nie poszły one w górę, ale wręcz taniały. Sytuacja polityczna na wschodzie może jednak niebawem zmienić te tendencje.

Czy przez konfikt na Ukrainie wzrosną ceny paliw?
– Z punktu widzenia kierowców, którzy do swoich samochodów tankowali benzynę lub olej napędowy, tegoroczne wakacje były tańsze niż przed rokiem. Średnia cena popularnej benzyny 95 oktanowej za lipiec i sierpień wyniosła 5,43 zł/l. To o 16 groszy na litrze mniej niż przed rokiem. Analogiczne porównanie dla oleju napędowego wskazuje na jeszcze większy spadek cen diesla – średnia cena za lipiec i sierpień wyniosła 5,30 zł/l. To o 26 groszy na litrze mniej niż przed rokiem – podsumowuje BM Reflex.

Obecny poziom cen Pb95 i diesla (na dzień 28 sierpnia 2014 r.) na stacjach jest niższy niż rok temu odpowiednio o 25 i 34 grosze na litrze, a także niższy niż przed rozpoczęciem tegorocznych wakacji o 13 groszy na litrze Pb95 i diesla.

Ceny na większości stacji w następnym tygodniu powinny pozostać stabilne, prognozuje BM Reflex. Dotyczy to wszystkich gatunków paliw.

– W obliczu narastającego konfliktu na Ukrainie i sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie zmienność cen na rynku ropy jest umiarkowana. Zmiany obserwujemy przede wszystkim na rynkach akcji i walutowym. Kontynuacja podwyżek hurtowych cen paliw będzie zwiększała prawdopodobieństwo wzrostu cen na stacjach, tym bardziej, że w  wyniku systematycznego spadku ceny benzyny i diesla w detalu w ostatnich tygodniach, zmniejszeniu ulegała także marża detaliczna – komentuje Urszula Cieślak z BM Reflex.

Podobne wiadomości:

Będą podwyżki cen paliw

Będą podwyżki cen paliw

Finanse i prawo 2016-02-10

Wydobycie ropy w USA najniższe od 60 lat

Wydobycie ropy w USA najniższe od 60 lat

Aktualności 2016-05-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross