mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy to koniec Jelcza?

Czy to koniec Jelcza?

Jelczańskie Zakłady Samochodowe mają w tej chwili około 100 mln zł długu i grozi im bankructwo. Jeszcze w tym tygodniu może zostać ogłoszona upadłość. Jednak pomimo tego w dalszym ciągu będą jeszcze produkowane autobusy.

Czy to koniec Jelcza?
Historia fabryki samochodów w Jelczu rozpoczęła się w 1952 roku. Przez lata zakłady te były krajową potęgą w produkcji autobusów i samochodów ciężarowych. Z linii produkcyjnej zjeżdżały popularne autobusy miejskie, m.in. Jelcz PR110U. Obecnie fabryka dysponuje gigantycznymi, niewykorzystywanymi halami produkcyjnymi, 90 hektarami ziemi i pustymi biurowcami, co jest pozostałością po czasach świetności, kiedy zakład zatrudniał 10 tys. pracowników.

W 1994 roku Jelczańskie zakłady przekształcono w spółkę akcyjną a rok później rozpoczęły się procesy prywatyzacyjne. Fabrykę kupiła firma Sobiesława Zasady, która jednak nie wywiązała się ze zobowiązań prywatyzacyjnych, co także wpłynęło na powstanie kłopotów jakie pojawiły się przez fabryką.

W tej chwili Zakłady Samochodowe Jelcz S.A. mają 100 mln zł długów i nie są w stanie prowadzić dalej działalności, jednak fabryka w dalszym ciągu produkuje autobusy. W ubiegłym roku z linii produkcyjnej zjechało ponad 150 autobusów.

Podobne wiadomości:

Polacy przestają kupować prywatne samochody

Polacy przestają kupować prywatne samochody

Aktualności 2015-05-22

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Aktualności 2015-07-07

Komentuj:

~sławek 2008-12-27

jak ktoś mi pisze że jelcz to gowno to jest sam jak gówno

~maras 2008-01-29

jelcz to gowno moze byl dobry 20 lat temu teraz tylko solaris i man sa ok

~V 2008-01-24

Solaris to Niemiecka firma??? Co??? Nazwisko Olszewski brzmi panu Niemiecko??? To sa autobusy produkowane w Poznanskim Bolechowie, projektowane w Warszawie, wlasnoscia malzenstwa Olszewskich, jedynie silnik nie Polski. Jak joz to Solaris bardziej polski niz Jelcz, bo Jelcz to teraz wlasnosc Volvo nie?

~Pakus 2008-01-22

Solaris nie jest Polski, tylko niemiecka firma. Jelcz musi wrócić, wstyd aby Polski rząd przyjmował tylko zagraniczne marki do kraju. To jest tylko możliwe w Polsce, widać iż w rządzie mamy obcokrajowców nap żydówka hanna gronkiewicz waltz

~tom 2008-01-19

pracuje w jelczu i jest ok a solaris moze sie schowac kupa złomu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.