mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy to koniec Jelcza?

Czy to koniec Jelcza?

Jelczańskie Zakłady Samochodowe mają w tej chwili około 100 mln zł długu i grozi im bankructwo. Jeszcze w tym tygodniu może zostać ogłoszona upadłość. Jednak pomimo tego w dalszym ciągu będą jeszcze produkowane autobusy.

Czy to koniec Jelcza?
Historia fabryki samochodów w Jelczu rozpoczęła się w 1952 roku. Przez lata zakłady te były krajową potęgą w produkcji autobusów i samochodów ciężarowych. Z linii produkcyjnej zjeżdżały popularne autobusy miejskie, m.in. Jelcz PR110U. Obecnie fabryka dysponuje gigantycznymi, niewykorzystywanymi halami produkcyjnymi, 90 hektarami ziemi i pustymi biurowcami, co jest pozostałością po czasach świetności, kiedy zakład zatrudniał 10 tys. pracowników.

W 1994 roku Jelczańskie zakłady przekształcono w spółkę akcyjną a rok później rozpoczęły się procesy prywatyzacyjne. Fabrykę kupiła firma Sobiesława Zasady, która jednak nie wywiązała się ze zobowiązań prywatyzacyjnych, co także wpłynęło na powstanie kłopotów jakie pojawiły się przez fabryką.

W tej chwili Zakłady Samochodowe Jelcz S.A. mają 100 mln zł długów i nie są w stanie prowadzić dalej działalności, jednak fabryka w dalszym ciągu produkuje autobusy. W ubiegłym roku z linii produkcyjnej zjechało ponad 150 autobusów.

Podobne wiadomości:

Wrocławskie Volvo dostarczy 276 autobusów do Szwecji

Wrocławskie Volvo dostarczy 276 autobusów do...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-26

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Aktualności 2015-07-07

Komentuj:

~sławek 2008-12-27

jak ktoś mi pisze że jelcz to gowno to jest sam jak gówno

~maras 2008-01-29

jelcz to gowno moze byl dobry 20 lat temu teraz tylko solaris i man sa ok

~V 2008-01-24

Solaris to Niemiecka firma??? Co??? Nazwisko Olszewski brzmi panu Niemiecko??? To sa autobusy produkowane w Poznanskim Bolechowie, projektowane w Warszawie, wlasnoscia malzenstwa Olszewskich, jedynie silnik nie Polski. Jak joz to Solaris bardziej polski niz Jelcz, bo Jelcz to teraz wlasnosc Volvo nie?

~Pakus 2008-01-22

Solaris nie jest Polski, tylko niemiecka firma. Jelcz musi wrócić, wstyd aby Polski rząd przyjmował tylko zagraniczne marki do kraju. To jest tylko możliwe w Polsce, widać iż w rządzie mamy obcokrajowców nap żydówka hanna gronkiewicz waltz

~tom 2008-01-19

pracuje w jelczu i jest ok a solaris moze sie schowac kupa złomu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.