mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy to koniec Pontiaca?

Czy to koniec Pontiaca?

Ten tydzień może być początkiem pogrzebu jednej ze sztandardowych marek amerykańskiej motoryzacji. Kryzys i wynikające z tego problemy ze sprzedażą, a tym samym i płynnością finansową, jakie przeżywa obecnie General Motors, mogą oznaczać zakończenie produkcji aut marki Pontiac.

Czy to koniec Pontiaca?
Pierwszy plan restrukturyzacji amerykańskiego giganta motoryzacyjnegi nie zawierał aż tak radykalnych środków, jednak okazał się mało skuteczny. General Motors potrzebuje na gwałt dodatkowych miliardów dolarów, jednak żeby je otrzymać konieczne są bardziej głębokie zmiany. Czy jedną z ofiar będzie Pontiac? Odpowiedź na to pytanie powinniśmy poznać jeszcze w tym tygodniu.

Już teraz wiadomo, iż na sprzedaż są takie marki koncernu GM jak Saab, Hummer czy Saturn. Władze europejskiego oddziału General Motors poszukują strategicznego inwestora dla marki Opel, być może tu również zakończy się sprzedażą marki. W tej sytuacji w najgorszej sytuacji wydaje się być właśnie marka Pontiac, której grozi nawet całkowite uśmiercenie.

Gdyby tak się stało, Pontiac byłby już drugą amerykańską marką w ciągu kilku ostatnich lat, która została unicestwiona przez General Motors. W 2000 roku, a więc zaledwie 3 lata po obchodach setnej rocznicy utworzenia, zlikwidowana została marka Oldsmobile.

Marka Pontiac została powołana do życia przez GM w 1962 roku. Od początku była nieco niszową marką, choć cieszyła się dużą popularnością za Oceanem. W swoim rekordowym 1978 roku jej sprzedaż wyniosła 896.980 egzemplarzy, przed rokiem zakończyła się wynikiem 267.348 sprzedanych aut, a więc niespełna jedna trzecia rekordowego osiągnięcia.

Jeśli potwierdzą się te informacje, gama marek wchodzących w skład General Motors może skurczyć się do zaledwie czterech. GMC, Buick, Chevrolet i Cadillac mają w pełni zaspokajać potrzeby amerykańskiego rynku.

Podobne wiadomości:

BMW X5 i X6 w wersji M – oficjalnie!

auto motor i sport 0000-00-00

Cadillac oddzieli się od General Motors

Cadillac oddzieli się od General Motors

Aktualności 2015-08-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq nagrodzona za design
Skoda Karoq nagrodzona za design
Czytelnicy magazynu "Auto Motor und Sport" uznali Skodę za najlepiej zaprojektowanego, kompaktowego SUV-a na rynku. Czeski model zdobył 28,7 proc. głosów i pokonał aż siedemnastu rywali.