mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy zapłacimy za przejazd po niemieckich autostradach?

Czy zapłacimy za przejazd po niemieckich autostradach?

W Niemczech coraz częściej mówi się o możliwości wprowadzenia opłat za przejazd autostradami. Co to może oznaczać dla kierowców, wybierających się do naszych zachodnich sąsiadów?

Czy zapłacimy za przejazd po niemieckich autostradach?
Według największego i najbardziej wpływowego, niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" (niem. lustro), w Bundestagu co jakiś czas pojawia się pomysł stworzenia ustawy, regulującej system pobierania opłat za przejazd autostradami. Autorem ustawy jest partia CSU (Christlich-Soziale Union). Co ciekawe, opłaty wynikające z korzystania z jednej z najbardziej rozbudowanych sieci dróg szybkiego ruchu w Europie, mieliby ponosić jedynie zagraniczni kierowcy. Jak czytamy w "Der Spiegel", roczne wpływy z tego tytułu, wniosłyby do niemieckiego budżetu kwotę w wysokości 700 mln Euro.

Tygodnik powołuje się na studium firmy Ages, zarządzającej poborem myta od przedsiębiorstw transportowych. Jednak zdaniem niemieckiego automobilklubu ADAC, dane przedstawione przez Ages, są błędne, a raport opiera się na złych przesłankach. Przedstawiciele ADAC twierdzą, że wpływy z potencjalnej sprzedaży winiet, wzbogaciłaby kasę państwa "zaledwie" o 225 mln Euro. Swoje przekonanie automobiklub opiera na badaniach Uniwersytetu w Kolonii, który postanowił przeprowadzić własną analizę. Wynika z niej również, że zagraniczni kierowcy stanowią zaledwie 5 procent użytkowników niemieckich autostrad w skali całego roku.

Inną kwestią pozostaje prawny aspekt wprowadzenia takich opłat. Zdaniem ADAC pomysł jest całkowicie chybiony i nierealny do wdrożenia w życie, ponieważ stoi w opozycji do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Jak słusznie zauważają przedstawiciele automobiklubu, przepisy unijne nie zezwalają na taką dyskryminację kierowców, w ramach jednej kategorii pojazdów.

Argumentem przemawiającym za słusznością tezy ADAC, są ostatnie doniesienia z Belgii. W tym niderlandzkim kraju chciano także wprowadzić podobny system opłat. Jednak Komisja UE kategorycznie zaznaczyła, że powodzenie projektu możliwe jest tylko wtedy, jeśli system fiskalny będzie obowiązywał zarówno kierowców zza granicy, jak również obywateli Belgii.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.