mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czym trzymasz kierownicę?

Czym trzymasz kierownicę?

Choć wydaje się to niedorzeczne, aż 9 na 10 kierowcom zdarzyło się prowadzić auto kolanami, ponieważ  w dłoniach trzymali w tym czasie np. napój lub telefon komórkowy.

Czym trzymasz kierownicę?
Ponad 70% osób prowadzących samochód poprosiło o przytrzymanie kierownicy pasażera po to, aby w trakcie jazdy móc sprawdzić mapę lub zawiązać sznurówki.

- Pomaganie sobie kolanami lub wyręczanie się pasażerem siedzącym obok jest niedopuszczalne  – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Podczas jazdy nogi kierowcy są tylko od tego, aby obsługiwać pedał sprzęgła, gazu i hamulca – dodaje.

Jadąc samochodem, kierowca zawsze powinien trzymać obie dłonie na kierownicy. Wyjątkiem jest manewr zmiany biegów, ale ta czynność powinna być wykonywana szybko i płynnie. Jeżeli jest to możliwe, nie powinno się zmieniać biegów na wzniesieniach i zakrętach, bo właśnie wtedy cała uwaga kierowcy powinna być skupiona na pewnym  trzymaniu kierownicy, tak aby całkowicie panować nad samochodem.

Dłonie na kierownicy powinny być ułożone w jednej z dwóch pozycji: "za piętnaście trzecia" lub "za dziesięć druga". Każda inna pozycja ułożenia dłoni na kierownicy jest nieprawidłowa i nie mają tu znaczenia złe nawyki i tłumaczenie kierowców, że tak jest wygodniej. Bo wygodniej nie znaczy bezpieczniej – tłumaczy Miłosz Majewski, trener Szkoły Jazdy Renault.

Jednocześnie dłonie nie mogą znajdować się powyżej linii barków. W przeciwnym wypadku kierowca po krótkim czasie może narzekać na bóle i zmęczenie rąk, a wszelkie manewry będą utrudnione. Fotel powinien umożliwić przyjęcie takiej pozycji, aby plecy kierowcy nie odrywały się od oparcia podczas próby sięgnięcia nadgarstkiem do szczytu kierownicy. Odległość kierownicy od klatki piersiowej nie powinna przekraczać 35 cm.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Komentuj:

~sdf 2009-03-06

Szkoła Jazdy Subaru jest spoko. Tj. nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś można było poćwiczyć ślizganie się Imprezą i to rzeczywiście było cenne doświadczenie. Niekiedy szkoła Skody podaje ciekawe informacje na temat ekonomii jazdy. Ale ta szkoła Renault to jakiś żart. "W nocy lepiej włączyć światła, bo bez świateł widać niewiele, szczególnie za miastem, bo tam jest bardziej ciemno i wtedy o wypadek łatwiej, a jak już bez świateł się jedzie to chociaż w pasach, tylko że zapiętych, bo odpięte to mniej dają, ale najwięcej i tak dają światła...".

~henio 2009-03-05

hehehe dobre sdf, popieram, te tzw. szkoły bezpiecznej jazdy to parodia, wyświechtane frazesy niczego nie uczą, jesli brak zdrowego rozsądku, a tego nikt nikogo w żadnej szkole nie nauczy

~sdf 2009-03-05

Jak jadę 220 to trzymam porządnie. Po to mam wspomaganie kiery, że nie muszę się z nią mocować na każdym łuku, a dziury nie wyrywają mi jej z rąk. Im bardziej się spinamy podczas jazdy to bardziej nas ta jazda męczy - i tym większe ryzyko wypadku. No chyba, że będziemy poprawni jak panowie za szkoły jazdy Renault. Zapewne na przejazd trasy Kraków-Wawa przeznaczają oni 8 godzin, co by jechać bezpiecznie przepisowo i robić przerwy 15min gdy tylko pojawia się potrzeba podrapania się po plecach.

sajmon 2009-03-05

korek jak korek, ale jak jedziesz 120 to trzymaj kierownicę porządnie! dla siebie dla innych

~sdf 2009-03-05

Panowie ze szkoły jazdy renault swoimi oderwanymi od rzeczywistości pomysłami podważają własną wiarygodność. Rozumiem, że jak stoję w korku i w ciągu 20 min pokonuję 500m, to również niedopuszczalne jest trzymanie kierownicy inaczej niż oburącz 'za 15 trzecia'? Jak jadę autostradą 120km/h w sznurze aut to też? Nie zmieniać biegów na skrzyżowaniu, czyli jak ruszam ze świateł i wjeżdżam na rondo to całe rondo mam przejechać na I biegu?? Po raz kolejny porady szkoły jazdy renault są banalne, niedostosowane do drogowej rzeczywistości i nadają się na drugą lekcję nauki jazdy. Cenna jest natomiast uwaga, iż trzymanie rąk zbyt wysoko powoduje zmęczenie ramion. Napiszcie coś więcej o prawidłowym ustawianiu fotela i kierownicy (ale błagam, nie piszcie, że fotel trzeba ustawić tak, żeby dało się nogą dosięgnąć pedał hamulca).

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.