mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czysta szyba, czyste bezpieczeństwo

Czysta szyba, czyste bezpieczeństwo

Zima nie ułatwia życia kierowcom - śnieg, lód i breja. Wszystko ląduje na szybie samochodu, która zwłaszcza w takich warunkach powinna być krystalicznie przejrzysta. Oto kilka sposobów, jak radzić sobie z zachowaniem czystości samochodowego okna na świat.

Czysta szyba, czyste bezpieczeństwo
Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że za źle oczyszczoną szybę można dostać mandat. Mało tego - można trafić nawet za kratki, jeśli na przykład potrącenia pieszego policja uzna, że przyczyną zdarzenia była niedostateczna widoczność otoczenia z kabiny samochodu. Oskarżenie o umyślne spowodowanie obrażeń gotowe. Nawet jeśli dojdzie do zwykłej stłuczki i przyczyną zdarzenia okażą się na przykład zaparowana lub zamarznięta szyba, wówczas firma ubezpieczeniowa będzie miała podstawy do odmówienia wypłaty odszkodowania. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o dobrą widoczność, pozbywając się brudu, śniegu, lodu z głównego wizjera. Na szczęście życie zna kilka patentów na to, żeby ułatwić kierowcom te czynności.

Jednym ze sposobów utrzymania przedniej szyby w czystości podczas postoju auta jest zaopatrzenie się w termoizolacyjny pokrowiec. Mata, która zakładana jest na zewnętrzną stronę szyby zapobiega osadzaniu się szronu i zabezpiecza przed padającym śniegiem. Można ją zakupić praktycznie na każdej stacji benzynowej czy supermarkecie w cenie kilkudziesięciu złotych. Niektórzy dla totalnych oszczędności przykrywają szyby gazetami. To nie jest dobry pomysł, bo cienki papier łatwo przywiera do szyby, a dużo ciężej jest go usunąć kiedy przymarznie do szyby.

Przy skrobaniu zmarzliny z szyb czy lusterek powinniśmy zachować odrobinę ostrożności, ponieważ wcześniej zamarznięty bród może być na tyle szorstki, że porysujemy nim powierzchnię. Jeśli zatem nie mamy czasu na czekanie, aż ogrzewanie samochodowe samo upora się z lodem na szybie, możemy wspomóc się odpowiednimi detergentami, które przyspieszą ten proces. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów, jak na przykład odmrażacze w sprayu. 

Należy pamiętać także o regularnym czyszczeniu szyb. Drobinki różnych osadów znajdujących się na szybie w zimie nabierają szybko wilgoci co w konsekwencji wydłuża późniejsze odmrażanie.  Podobnie jak długo zalegający na powierzchni szyb śnieg, który zwłaszcza w dużych ilościach, stwarza doskonałe właściwości do tworzenia się grubych połaci zmarzliny. Zatem nawet jeśli nie zamierzamy używać pojazdu w ciągu kilku dni, warto pamiętać o regularnym "odkurzeniu" szyb kiedy pada śnieg.

Generalnie w ogóle nie powinniśmy poruszać tej kwestii ze względu na jej "oczywistą oczywistość", ale dla bezpieczeństwa przypomnijmy. Pod żadnym pozorem nie podchodzimy do zamarzniętej szyby z wrzątkiem z termosu. Ogromna różnica temperatur spowoduje poważne pęknięcia na szybie. Później pozostanie już tylko kosztowna wymiana.

W zimie mocno cierpią również wycieraczki. Używanie ich na źle oczyszczonej szybie skutkuje oczywiście szybszym zużyciem gum. Kilka dobrych rad w tej dziedzinie to: jeśli zostawiamy auto na mrozie przez dłuższy czas możemy postawić wycieraczki w pozycji pionowej albo pomiędzy szybę a wycieraczki włożyć chociażby pasek cienkiej maty korkowej. W ten sposób pióra wycieraczek nie przylgną do szyb. Regularnie warto czyścić także same pióra wycieraczek, aby nie rozcierały nagromadzonego na nich brudu po szybie przy każdym ich użyciu, zostawiając smugi przez które zupełnie nic nie widać. Dobrze sprawdza się tutaj benzyna ekstrakcyjna lub jakikolwiek inny środek odtłuszczający. Pamiętajmy także o tak prozaicznej rzeczy jak właściwe ustawienie spryskiwaczy. Odpowiedni strumień płynu (zimowego!) do spryskiwaczy ułatwi pracę wycieraczkom i zapewni nam odpowiedni komfort podróżowania.

Na koniec kilka porad odnośnie utrzymania czystości od strony wewnętrznej samochodu. Szyby należy czyścić nie tylko wtedy, kiedy "wypalcują" je dzieci, ale regularnie także w zimie. Tak samo jak w przypadku odmrażaczy na rynku jest wiele kosmetyków do czyszczenia szyb. Skuteczny preparat możemy też przygotować sami w domu - wystarczy wymieszać ocet z letnią wodą i wymieszać w proporcjach 3:1, następnie niewielką ilość płynu nanieść na szmatkę. Czyszczenie szyb w zimie jest wskazane dlatego, że znajdujące się na powierzchni nawet niewielkie drobinki brudu, spowodują szybsze pojawianie się wilgoci. A to skutkuje parowaniem szyb. Podobnie rzecz ma się z dywanikami. Roztopiony pod butami śnieg zamienia się w wodę, która cyrkuluje po kabinie auta osadza się na szybach w postaci pary.

Warto także pamiętać, że szyby w samochodzie zamarzają od wewnątrz, ponieważ podczas minusowych temperatur nagrzane powietrze w środku samochodu skrapla się. To powoduje, że następnie osadza się na szybach i zamarza. Stąd dobrze jest po jeździe wywietrzyć i trochę ochłodzić kabinę - wówczas szyba będzie sucha i bez lodu wewnątrz.

Podobne wiadomości:

Innowacyjna szyba w Volkswagenie

Innowacyjna szyba w Volkswagenie

Technika 2017-01-31

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

~man 2013-07-19

według ecodriving'u samochód nie powinien pracować na postoju, a rozgrzewanie samochodu i silnika przez uruchomienie i pracę na wolnym biegu na parkingu podlega karze, mandatowi

pswbzyk 2013-02-28

Posłuchaj kolego, jesteś w błędzie jak nie jesteś kierowcą zawodowym to chyba nie wiesz że silnik powinno w zimie zaczem ruszysz rozgrzewać na postoju około 10 minut jest to wystarczający czas aby silnik zachował swoje parametry i dłuższą żywotność, a podczas jazdy możesz zaoszczędzić podczas jazdy trochę paliwa. Jest to zjawisko zgodne z długą żywotnością silnika i ekodrywingu.

~sdf 2013-02-28

Rozgrzewanie silnika na postoju nie jest dla niego dobre. Najlepiej dla silnika jest ruszyć zaraz pod odpaleniu i jechać bez dużych obciążeń do czasu osiągnięcia temperatury 90C.

~robin 2013-02-28

Ja już dawno przestałem skrobać szyby ;) Płyn do spryskiwaczy - zimowy - w butelce z rozpylaczem - i po kłopocie :) Można kupić w LIDL'u. Co do konieczności oczyszczania szyb - tego powinni uczyć - i wbijać do głowy - w czasie nauki jazdy - nawet jeżeli jest to lato. A jak ktoś jest taki głupi, że nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa - to policjanci powinni karać bardzo surowo. To nawet zdrowiej dla silnika - wsiadasz, uruchamiasz silnik, czyścisz szyby i zanim skończysz - silnik jest już ciepły i gotowy do jazdy :) No i trochę ruchu nie zaszkodzi ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.