mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czysty Dodge Ram

Czysty Dodge Ram

Tytuł najczystszego w USA pojazdu typu pick-up produkcji seryjnej z silnikiem wysokoprężnym otrzymał Dodge Ram Heavy Duty 2007. Wyróżnienie to przyznane zostało firmom Chrysler Group i Cummins Inc. przez amerykańską rządową agencję ochrony środowiska EPA i Ministerstwo ds. Energii (DOE, Department of Energy).

Czysty Dodge Ram

Dodge Ram Heavy Duty napędzany 6,7-litrowym turbodieslem Cummins znajdzie się w sprzedaży w marcu i będzie pierwszym pojazdem tego typu, który spełnia normy czystości spalin w swej kategorii na rok 2010. Jest to pierwszy pojazd Chrysler Group produkowany seryjnie w oparciu o technologię BLUETEC i znacznie „czystszy” ekologicznie niż inne pick-upy dostępne na rynku.

„Ta nowa technologia jest dowodem, iż przemysł jest w stanie spełnić normy EPA na rok 2010 w zakresie czystości spalin silników Diesla. To ważny element w rozwoju całej gospodarki, ale także i sukces na polu ochrony środowiska.” – powiedział Bill Wehrum, zastępca szefa departamentu ds. atmosfery i promieniowania EPA.

W silniku Dodge Ram Heavy Duty zastosowano filtr cząstek stałych (DPF), niemal całkowicie eliminujący emisję sadzy oraz katalizator adsorpcyjny, dzięki któremu emisję tlenków azotu NOx zredukowano o 90 procent. W silniku zastosowano również innerozwiązania, umożliwiające zmniejszenie zużycia paliwa przy ograniczeniu emisji niespalonych węglowodorów. Średnia trwałość 6,7-litrowego turbodiesla Cumminsa (do remontu głównego) wynosi 350.000 mil., tj. ponad 560.000 km. Niemal 40 procent komponentów i części nowego silnika pochodzi z poprzedniej konstrukcji. Zostały one jednak odpowiednio zmodyfikowane pod kątem spełniania z zapasem norm czystości spalin oraz zwiększenia mocy i momentu obrotowego.

Współpraca działu pojazdów dostawczych Dodge z firmą Cummins datuje się od roku 1988 i dzięki powstawaniu coraz mocniejszych, oszczędniejszych i czystszych silników rozwija się w najlepsze. Pod koniec ubiegłego roku fabryka Cumminsa w stanie Indiana wyprodukowała już 1,5-milionowy silnik wysokoprężny przeznaczony do samochodu Dodge Ram.

Zobacz TEST mojeauto.pl aut marki Dodge

Czytaj także:

Najlepsze samochody w Stanach Zjednoczonych 2006-09-20

Ekologiczne Jeepy 2006-05-05

Zobacz koniecznie: Wszystko o Dodge Ram Wszystko o Dodge
Tematy w artykule: Dodge Dodge Ram

Podobne wiadomości:

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

Aktualności 2017-07-18

Dodge Durango SRT - SUV z osiągami supersamochodu

Dodge Durango SRT - SUV z osiągami...

Premiery 2017-02-10

Komentuj:

~jacek 2007-08-01

Dodge Ram to moje marzenie co sie nigdy nie spełni ,musiał bym sie urodzic z 10 razy i odkładać na niego kase to może bym sobie kupił. Tylko moge popatrzyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja podsumowuje długi weekend
Policja podsumowuje długi weekend
Kolejny długi weekend za nami. Pomimo tego, że nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało kilka tysięcy funkcjonariuszy - statystyki nadal są przerażające.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic