mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czysty Dodge Ram

Czysty Dodge Ram

Tytuł najczystszego w USA pojazdu typu pick-up produkcji seryjnej z silnikiem wysokoprężnym otrzymał Dodge Ram Heavy Duty 2007. Wyróżnienie to przyznane zostało firmom Chrysler Group i Cummins Inc. przez amerykańską rządową agencję ochrony środowiska EPA i Ministerstwo ds. Energii (DOE, Department of Energy).

Czysty Dodge Ram

Dodge Ram Heavy Duty napędzany 6,7-litrowym turbodieslem Cummins znajdzie się w sprzedaży w marcu i będzie pierwszym pojazdem tego typu, który spełnia normy czystości spalin w swej kategorii na rok 2010. Jest to pierwszy pojazd Chrysler Group produkowany seryjnie w oparciu o technologię BLUETEC i znacznie „czystszy” ekologicznie niż inne pick-upy dostępne na rynku.

„Ta nowa technologia jest dowodem, iż przemysł jest w stanie spełnić normy EPA na rok 2010 w zakresie czystości spalin silników Diesla. To ważny element w rozwoju całej gospodarki, ale także i sukces na polu ochrony środowiska.” – powiedział Bill Wehrum, zastępca szefa departamentu ds. atmosfery i promieniowania EPA.

W silniku Dodge Ram Heavy Duty zastosowano filtr cząstek stałych (DPF), niemal całkowicie eliminujący emisję sadzy oraz katalizator adsorpcyjny, dzięki któremu emisję tlenków azotu NOx zredukowano o 90 procent. W silniku zastosowano również innerozwiązania, umożliwiające zmniejszenie zużycia paliwa przy ograniczeniu emisji niespalonych węglowodorów. Średnia trwałość 6,7-litrowego turbodiesla Cumminsa (do remontu głównego) wynosi 350.000 mil., tj. ponad 560.000 km. Niemal 40 procent komponentów i części nowego silnika pochodzi z poprzedniej konstrukcji. Zostały one jednak odpowiednio zmodyfikowane pod kątem spełniania z zapasem norm czystości spalin oraz zwiększenia mocy i momentu obrotowego.

Współpraca działu pojazdów dostawczych Dodge z firmą Cummins datuje się od roku 1988 i dzięki powstawaniu coraz mocniejszych, oszczędniejszych i czystszych silników rozwija się w najlepsze. Pod koniec ubiegłego roku fabryka Cumminsa w stanie Indiana wyprodukowała już 1,5-milionowy silnik wysokoprężny przeznaczony do samochodu Dodge Ram.

Zobacz TEST mojeauto.pl aut marki Dodge

Czytaj także:

Najlepsze samochody w Stanach Zjednoczonych 2006-09-20

Ekologiczne Jeepy 2006-05-05

Zobacz koniecznie: Wszystko o Dodge Ram Wszystko o Dodge
Tematy w artykule: Dodge Dodge Ram

Podobne wiadomości:

Dodge Viper zniknie z rynku

Dodge Viper zniknie z rynku

Samochody luksusowe 2015-10-14

Dodge Durango SRT - SUV z osiągami supersamochodu

Dodge Durango SRT - SUV z osiągami...

Premiery 2017-02-10

Komentuj:

~jacek 2007-08-01

Dodge Ram to moje marzenie co sie nigdy nie spełni ,musiał bym sie urodzic z 10 razy i odkładać na niego kase to może bym sobie kupił. Tylko moge popatrzyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.