mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Daicel - Japończycy w Żarowie

Daicel - Japończycy w Żarowie

W połowie 2006 roku w Żarowie działalność rozpocznie japoński producent napełniaczy do samochodowych poduszek powietrznych. Zgodnie z uzyskanym pozwoleniem firma Daicel Safety Systems Europe zatrudni około 90 osób. Już pod koniec 2004 r. kwota inwestycji wynosiła 48 mln zł. przekraczając deklarowane początkowo 40 mln zł.

W pierwszym etapie, w fabryce powstającej na 24 ha terenie, wytwarzane będą napełniacze pirotechniczne, stosowane w poduszkach powietrznych kierowcy i pasażera - szacuje się że będzie to wolumen rzędu 1,2 mln sztuk rocznie oraz napełniacze hybrydowe stosowane w poduszkach bocznych jak też poduszkach do ochrony kolan - około 2,1 mln sztuk rocznie.

Już dziś wiadomo, że dzięki tej inwestycji na samym starcie pracę znajdzie 90 osób, które przejdą szkolenie z zakresu nowych technologii. Szacuje się jednak, że docelowo zatrudnionych zostanie nawet 500 osób.  Podobnie jak w przypadku wałbrzyskiej Toyoty, zatrudnienie będzie rosło etapowo.

Żarowska fabryka będzie czwartym ośrodkiem produkcyjno-handlowym koncernu na świecie. Daicel posiada już swoje organizacje w Japoni, USA i Tajlandii.
Firma Daicel Safety Systems Europe należy do grupy Daicel Cemical Industries i jest światowym producentem części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych oraz ich silników.

Zakład w Żarowie, stanowący strategiczny punkt działalności produkcyjnej i handlowej w Europie, ma za zadanie zaspokoić w dużej mierze zapotrzebowanie rynku europejskiego.
Grupa Daicel zakłada zwiększenie udziału w światowym rynku napełniaczy do poduszek powietrznych z 9 % (dane za 2002 r.) do 20% w 2010 r. oraz zwiększenie sprzedaży z 13 mln. jednostek rocznie (2003 r.) do  70 mln w 2010 r. Oprócz lokalizacji w Polsce koncern zamierza zrealizować kolejną inwestycję w Chinach - fabryka ma powstać w 2006-2007 r.

Daicel to kolejny inwestor z kraju kwitnącej wiśni, który zwiąże się z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Wałbrzyski "Inwest Park" staje się powoli zagłębiem inwestycji japońskich przedsiębiorców dostarczających komponenty dla motoryzacji. Swoją produkcję uruchomiły tu Toyota, Takata, NTK a w najbliższym czasie działalność rozpoczną firmy Yagi oraz Accuromm.


 


Podobne wiadomości:

Inwestycja Volkswagena największą w 2014 roku

Inwestycja Volkswagena największą w 2014 roku

Aktualności 2014-12-15

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross