mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > DaimlerChrysler skupi się na samochodach

DaimlerChrysler skupi się na samochodach

DaimlerChrysler sprzedał swoje jednostki MTU Friedrichshafen oraz Detroit Diesel Corporation szwedzkiej firmie EQT. W ten sposób piąty co do wielkości producent samochodowy zamierza skupić się na produkcji samochodów.

Obie spółki należące do koncernu DaimlerChrysler zajmowały się produkcją silników diesla, które znajdowały zastosowanie w różnych dziedzinach. MTU wytwarzała jednostki m.in. do lokomotyw, statków, maszyn przemysłowych, ciężkich pojazdów oraz czołgów. W ubiegłym roku sprzedaż tylko tej spółki wyniosła 1,35 mld euro.

Cena za obie spółki ma wynieść 1,6 mld euro, jednak po obustronnym rozliczeniu należności i po uwzględnieniu wypłat dla pracowników DaimlerChrysler otrzyma ok. miliarda euro. Transakcja ta wpłynie na zwiększenie zysku przed opodatkowaniem koncernu DaimlerChrysler o 0,4 mld euro, a zysku netto o 0,3 mld euro.

Transakcja ta musi być jeszcze poddana sprawdzeniu, czy nie przyczyni się do powstania monopolu w tym segmencie rynku. Firma EQT zrzesza bowiem w tej chwili już 39 mniejszych spółek, których przychody sięgają rzędu 16 mld euro. Dopełnienie wszelkich formalności, a więc transfer gotówki oraz przekazanie praw własności ma zostać zakończone w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Borgward wraca na rynek europejski
Borgward wraca na rynek europejski
Już niebawem na polskim rynku motoryzacyjnym może się pojawić nowy gracz. Niemiecka marka Borgward po latach wraca do gry. Pierwszym modelem będzie duży SUV – BX7.