mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > DaimlerChrysler skupi się na samochodach

DaimlerChrysler skupi się na samochodach

DaimlerChrysler sprzedał swoje jednostki MTU Friedrichshafen oraz Detroit Diesel Corporation szwedzkiej firmie EQT. W ten sposób piąty co do wielkości producent samochodowy zamierza skupić się na produkcji samochodów.

Obie spółki należące do koncernu DaimlerChrysler zajmowały się produkcją silników diesla, które znajdowały zastosowanie w różnych dziedzinach. MTU wytwarzała jednostki m.in. do lokomotyw, statków, maszyn przemysłowych, ciężkich pojazdów oraz czołgów. W ubiegłym roku sprzedaż tylko tej spółki wyniosła 1,35 mld euro.

Cena za obie spółki ma wynieść 1,6 mld euro, jednak po obustronnym rozliczeniu należności i po uwzględnieniu wypłat dla pracowników DaimlerChrysler otrzyma ok. miliarda euro. Transakcja ta wpłynie na zwiększenie zysku przed opodatkowaniem koncernu DaimlerChrysler o 0,4 mld euro, a zysku netto o 0,3 mld euro.

Transakcja ta musi być jeszcze poddana sprawdzeniu, czy nie przyczyni się do powstania monopolu w tym segmencie rynku. Firma EQT zrzesza bowiem w tej chwili już 39 mniejszych spółek, których przychody sięgają rzędu 16 mld euro. Dopełnienie wszelkich formalności, a więc transfer gotówki oraz przekazanie praw własności ma zostać zakończone w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes Klasy S - lifting i autonomiczna jazda
Mercedes Klasy S - lifting i autonomiczna jazda
Topowa limuzyna Mercedesa ma dopiero cztery lata, ale producent przeprowadził szybką kurację odmładzającą. Auto lada moment trafi do salonów w całej Europie.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic