mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > DaimlerChrysler z ogniwami

DaimlerChrysler z ogniwami

W chwili obecnej testom w najróżniejszych warunkach pogodowych i drogowych poddawanych jest ponad 100 pojazdów typu F-Cell koncernu DaimlerChrysler.

DaimlerChrysler z ogniwami

W związku ze sponsorowanym przez amerykańskie Ministerstwo Energii (DOE) programem praktycznego zastosowania paliw wodorowych, DaimlerChrysler dostarczył klientom w Kalifornii dziewięć pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi, a kolejne dostawy są spodziewane wkrótce. Świadczy to o znacznej skali zaangażowania koncernu DaimlerChrysler w upowszechnienie środków transportu o zerowej emisji zanieczyszczeń.

Jeden z największych amerykańskich dostawców energii elektrycznej – Southern California Edison (SCE) znany jest również z badań nad obniżeniem emisji szkodliwych substancji, towarzyszących wytwarzaniu energii. W tym celu SCE wykorzystywać będzie samochód  DaimlerChrysler F-Cell, napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi.

"DaimlerChrysler zainwestował ponad miliard dolarów w technologie wodorowych ogniw paliwowych" – mówi Mark Chernoby, wiceprezes ds. badawczo-rozwojowych pojazdów Chrysler Group – "Eksploatując największą w świecie flotę pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi zdobywamy  nieocenione doświadczenia. To nasz ogromny wkład w tworzenie transportu o zerowej emisji spalin".

Przekazany do użytkowania przez SCE samochód F-Cell jest zaledwie jednym z ponad 100 tego typu pojazdów, jakie na drogach świata DaimlerChrysler eksploatuje sam i udostępnia swym partnerom.

System ogniw w modelu F-Cell umieszczony jest pod podłogą i nie zajmuje przestrzeni pasażerskiej ani bagażowej. Pojazd ma zasięg około 160 km i rozwija prędkość maksymalną 136 km/h. Moc silnika elektrycznego wynosi 65 kW (88 KM) a przyspieszenie od 0-100 km/h zajmuje 14 sekund. Ogniwa paliwowe zostały wyprodukowane przez współpracującą z DaimlerChrysler firmę Ballard Power Systems.

Obok doskonalenia rozwiązań konstrukcyjnych, celem testów jest także stworzenie wygodnych i bezpiecznych metod uzupełniania paliwa. W tym zakresie partnerem DaimlerChrysler jest BP, która wspólnie z DTE Energy Company otworzyła "stację wodorową" w mieście Southfield (stan Michigan). Druga "stacja wodorowa" powstała na terenie lotniska międzynarodowego Los Angeles w wyniku współpracy BP z firmą Praxair.

Ogniwa paliwowe wytwarzają energię elektryczną w wyniku reakcji wodoru z tlenem w obecności katalizatora. Jest to prawdziwie "czysta" technologia o dużej wydajności i zerowej emisji spalin, ponieważ zamiast spalin – pojazdy napędzane ogniwami wodorowymi wydzielają tylko parę wodną.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.