mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Daimler Trucks chce Kamaza

Daimler Trucks chce Kamaza

Daimler Trucks rozważa objęcie pakietu udziałów rosyjskiego producenta samochodów ciężarowych, marki Kamaz

Daimler Trucks chce Kamaza
W ramach strategii ekspansji na rynki krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), Daimler Trucks analizuje obecnie różnorodne możliwości ekspansji na wielki rynek rosyjski. Obok planów budowy nowej fabryki na lokalne potrzeby Daimler Trucks, pion koncernu rozważa także objęcie udziałów rosyjskiego producenta samochodów ciężarowych, marki Kamaz, co pozwoliłoby obu firmom na połączenie wiedzy i doświadczeń w dziedzinie projektowania, produkcji i sprzedaży. Daimler wniósłby technologiczną wiedzę lidera światowego rynku motoryzacyjnego, podczas gdy wkładem Kamaza byłyby moce produkcyjne, struktura sprzedaży oraz dobrze rozwinięta sieć powiązań gospodarczych na terenie Rosji.

W drugim kwartale 2008 r. Daimler podjął negocjacje z podmiotem reprezentującym sektor inwestycyjny, „Troika Dialog”, zainteresowanym sprzedażą 42% akcji firmy Kamaz. W wyniku procedury przetargowej z udziałem różnych podmiotów, będących zachodnimi producentami oryginalnego sprzętu (OEM), jako wyłącznego partnera negocjacyjnego wybrano właśnie koncern Daimler AG. Krótko potem Daimler podjął  się szczegółowej analizy wszystkich istotnych czynników determinujących ewentualne zaangażowanie się firmy w ten projekt.
Do końca tego roku oczekuje się podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie rosyjskiej strategii Daimler Trucks.

Dysponując potencjałem dynamicznego wzrostu, rosyjski rynek samochodów ciężarowych i dostawczych jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej obiecujących pod względem wielkości sprzedaży pojazdów użytkowych. Rosja to już dziś największy w Europie rynek aut tego typu, który w 2007 r. zanotował rekordowy wynik ponad 154.000 samochodów o masie całkowitej ponad 6 ton. Sprzedaż nowych ciężarówek w Rosji ma wzrosnąć o około 20% w ciągu kolejnych dwóch lat. Tak dynamiczny rozwój jest spowodowany zapotrzebowaniem głównie na ciężkie samochody użytkowe.

Kamaz to dziś wiodący dostawca ciężkich samochodów ciężarowych w Rosji. W zeszłym roku firma sprzedała ponad 53.000 pojazdów użytkowych, notując przychody na poziomie 3,8 miliarda dolarów i dysponując 30-procentowym udziałem w rynku. Dziś już około 25% produkcji firmy idzie na eksport – głównie do Kazachstanu, Azji i na Ukrainę.

W zeszłym roku Daimler Trucks sprzedał 1.300 nowych samochodów w Rosji, co oznacza wzrost o 58% w porównaniu z 2006 r. Z 25%-owym udziałem w rynku używanych samochodów dostawczych i ciężarowych, marki Daimler Trucks takie jak Mercedes-Benz, Fuso czy Freightliner już są liderami w swoim segmencie. Aby zapewnić kontynuację tak znakomitego trendu wzrostowego, firma podejmuje obecnie wysiłki zmierzające do znaczącego wzrostu sprzedaży i rozbudowy sieci serwisowej na terenie Federacji Rosyjskiej. Do 2010 r. koncern planuje zwiększyć ilość autoryzowanych stacji obsługi Mercedes-Benz z 30 do 48.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Mercedes
Tematy w artykule: Mercedes Daimler Kamaz

Podobne wiadomości:

Mercedes E All-Terrain – polskie ceny

Mercedes E All-Terrain – polskie ceny

Aktualności 2017-03-13

Mercedes AMG E63 4MATIC+ - kombi dla spóźnialskich

Mercedes AMG E63 4MATIC+ - kombi dla...

Premiery 2017-02-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Vision E - elektryczna przyszłość
Skoda Vision E - elektryczna przyszłość
Na targach motoryzacyjnych w Szanghaju zadebiutuje elektryzująca premiera Skody. Pięciodrzwiowy SUV potrafi pokonać nawet 500 km wykorzystując wyłącznie energię elektryczną, a do tego posiada zdolność autonomicznej jazdy trzeciego stopnia.