mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Daimler Trucks z nową rodziną silników

Daimler Trucks z nową rodziną silników

Andreas Renschler, członek zarządu firmy Daimler AG i dyrektor departamentu Daimler Trucks zaprezentował w Detroit nową rodzinę silników o nazwie Heavy-Duty Engine Platform (HDEP). Celem Daimler AG jest zastąpienie we wszystkich markach na świecie istniejących obecnie ośmiu rodzin silników - trzema.

Daimler Trucks z nową rodziną silników
„Nowa rodzina wysokowydajnych silników, opracowanych wspólnie przez specjalistów z Niemiec, Japonii i USA, to ważny krok w realizacji naszej globalnej strategii modułowej” – powiedział Andreas Renschler podczas prezentacji. „W ramach programu Global Excellence, nastawionego na osiąganie najwyższej jakości, w przyszłości będziemy coraz częściej stosować wspólne komponenty, a nawet całe moduły, w pojazdach wszystkich naszych marek. Dzięki temu w długim terminie osiągniemy znaczące korzyści skali i umocnimy pozycję lidera na rynkach globalnych”.

Daimler AG chce zastąpić we wszystkich swoich markach na świecie istniejące obecnie osiem rodzin silników - trzema. W pierwszej fazie obecne cztery grupy wysokowydajnych silników zostaną zastąpione globalną platformą HDEP. Od 2002 r. w rozwój HDEP zainwestowano już 1,5 mld USD.

Dzięki zastosowaniu 90% wspólnych komponentów, w przyszłości możliwe będzie osiągnięcie znacznych oszczędności kosztowych wynikających ze wspólnego opracowywania rozwiązań zarządzania seriami produkcyjnymi, globalnie skoordynowanej produkcji silników oraz ekonomii skali. Docelowo, w średnim lub długim terminie, planuje się produkcję 200.000 sztuk rocznie. Silniki te będą budowane w Niemczech, Japonii i USA, i będą dostępne w trzech pojemnościach: 12,8 litrów, 14,8 litrów i 15,6 litrów. Po wprowadzeniu silnika Detroit Diesel DD15 do sprzedaży, HDEP zostanie zastosowana przez Mitsubishi Fuso, a następnie także przez Mercedes-Benz.
 
Ze względu na długie cykle budowania pojazdów użytkowych, debiuty rynkowe zaplanowano tak, by odbywały się równolegle ze zmianą modeli poszczególnych produktów i marek. Stąd po raz pierwszy na świecie silniki HDEP będą montowane w najnowszej wersji ciężarówki Freightliner Cascadia, a w późniejszym czasie także w czterech innych markach Daimler Trucks.
 
Dzięki zastosowaniu połączenia systemu recyrkulacji spalin i filtra cząstek, DD15 spełnia wszystkie normy emisyjne EPA‘07  obowiązujące w USA i wpasowuje się w potrzeby klientów z tego regionu. Ten sześciocylindrowy silnik rzędowy o pojemności ponad 14,8 litrów został zaprojektowany tak, by zapewnić jego pełną zgodność także z normami EPA 2010 oraz wszelkimi przyszłymi wymogami dotyczącymi redukcji emisji spalin.

Twórcy silników HDEP poddali je intensywnym testom w USA, Niemczech i Japonii, zarówno na platformach testowych, jak i w terenie, pokonując ponad 3,5 mln mil dróg. Silnik DD15 zadebiutuje w ciężarówkach Freightliner Cascadia w drugim kwartale 2008 r. Produkcja na rynek amerykański będzie odbywać się w fabryce Detroit Diesel w Redford w stanie Michigan.

Podobne wiadomości:

Mercedes sprzedaje salony Chińczykom

Mercedes sprzedaje salony Chińczykom

Aktualności 2015-06-18

Denza 400 - chiński

Denza 400 - chiński "elektryk" od Daimlera

Aktualności 2016-08-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.