mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dakar 2014 najlepszy w historii startów Polaków

Dakar 2014 najlepszy w historii startów Polaków

Kolejna edycja morderczego rajdu już za nami i śmiało możemy być z niej dumni. Bo oto Dakar 2014 przyniósł nam najlepszy wynik w historii startów kierowców z nad Wisły.

Dakar 2014 najlepszy w historii startów Polaków
Rafał Sonik, to największy bohater z polskich zawodników startujących w tegorocznym Dakarze. Sonik jako pierwszy Polak w historii ukończył rajd na drugiej pozycji. " Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być na mecie i dojechałem tu w jednym kawałku. Czuję się fantastycznie, chociaż jeszcze to do mnie nie dociera. Na razie myślę o tym, żeby wrócić do domu i zjeść coś polskiego…"

Klasyfikacja końcowa quadów, podium:
1. Ignacio Casale (Chile)            68:28:04
2. Rafał Sonik       (Polska)         + 1:26.49
3. Sebastian Husseini (Holandia)  + 5:40:24

Jedynym kierowcą w klasie monocyklów, był Jakub Przygoński, który tegoroczny Dakar zakończył na dobrej 6. pozycji. Jednak możemy czuć pewien niedosyt, podobnie zresztą czuje się sam Przygoński. Od kilku lat jest uważany za jednego z faworytów do wygrania Dakaru w klasie motocyklistów. Zwłaszcza, że Polak dysponuje jednym z najlepszych monocyklów  w stawce. To KTM zajął pierwsze dwa miejsca na podium.

Klasyfikacja końcowa motocyklistów:
1.Marc Coma (Hiszpania)            54:50.53
2.Jordi Viladoms (Hiszpania)       + 1:52.27
3.Olivier Pain (Francja)               + 2:00.03
...
6.Jakub Przygoński (Polska)       + 2:31.46

Wśród kierowców samochodów najbardziej zadowolony może być wrocławianin, Martin Kaczmarski, który w debiucie ukończył Dakar na bardzo dobrej 9. pozycji. Przed nim, bo na 7. miejscu została sklasyfikowana załoga Marek Dąbrowski/Jacek Czachor. Swój zeszłoroczny wynik poprawił Adam Małysz, który z pilotem Rafałem Martonem kończy zmagania na drugiej półkuli z 13. wynikiem.
fot. holek.pl
„Dakar nigdy nie jest łatwy ale tegoroczna edycja należała do najtrudniejszych w jakich brałem udział. Dużo bardzo długich odcinków trudnych technicznie i nawigacyjnie. Cieszę się, że dojechaliśmy na metę z 6. czasem, biorąc pod uwagę nasze liczne przygody. Oczywiście jest pewien niedosyt, każdy przyjeżdża na Dakar po to aby przynajmniej stanąć na podium Ale taki jest ten rajd- nieprzewidywalny, nie można z góry niczego zakładać. Po zeszłorocznym wypadku starałem się jechać równym tempem, rozsądnie,  nie szarżować. 

Kończymy Dakar na mocnej 6. pozycji. Jestem bardzo dumny z doskonałych wyników Poland National Team. Nawet mnie zadziwił mój uczeń Martin Kaczmarski. To genialny debiut a z roku na rok Martin będzie coraz lepszy. Dziękuję wszystkim kibicom za wsparcie, do zobaczenia już w Polsce!”, powiedział "
, na mecie Krzysztof Hołowczyc.

Największy niedosyt z Polaków czuje na pewno Hołowczyc. Olsztynianin kolejny rok z rzędu ma do dyspozycji najmocniejszy samochód w stawce, ale niestety nie udaje mu się ukończyć Dakaru nawet na pudle. Hołowczyc od lat obok Przygońskiego jest uznawany za faworyta w swojej kategorii. Miejmy nadzieję, że za rok znów otrzyma szansę startu w najmocniejszym aucie jakim obecnie jest Mini All4Racin i po raz kolejny, tym razem z większym sukcesem zaatakuje czołówkę.

Klasyfikacja końcowa samochodów:
1. Nani Roma / Michel Perin                              50:44:58
2. Stephane Peterhansel / Jean Paul Cottret      + 5:38
3. Nasser Al-Attiyah / Lucas Cruz     Katar          + 56:52
4. Giniel de Villiers/ Dirk von Zitzewitz               + 1:19.07
5. Orlando Terranova/ Paulo Fiuza                    + 1:27.44
6. Krzysztof Hołowczyc / Konstantin Żilcow           + 3:55.42
7. Marek Dąbrowski / Jacek Czachor                  + 5:34:25
...
9. Martin Kaczmarski / Filipe Palmeiro               + 6:58:12
...
13. Adam Małysz / Rafał Marton                       + 9:58:31

Podobne wiadomości:

Rajd Dakar: udany debiut Martina...

auto motor i sport 0000-00-00

Drugi dzień zmagań zawodników Lotto Team podczas rajdu Dakar za nami. Krzysztof Hołowczyc, po przygodach na trasie, ukończył odcinek jako 11., tracąc do lidera 37 min 8s.

Adam Małysz zmienia rajdówkę

Adam Małysz zmienia rajdówkę

Aktualności 2014-09-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando