mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dakar udany dla Polaków

Dakar udany dla Polaków

Trzecie miejsce Rafała Sonika w klasyfikacji kierowców quadów, piąte miejsce Krzysztofa Hołowczyca w grupie kierowców samochodów, to bez wątpienia doskonałe i jak do tej pory najlepsze osiągnięcia Polaków w tej legendarnej imprezie. Nowy Dakar, na nowym terenie przyniósł wiele emocji i był tam samo wymagający jak jego poprzednie edycje, rozgrywane w Afryce.

W czwartym swoim starcie w Rajdzie Dakar Krzysztof Hołowczyc z pilotem Jeanem-Marcem Fortinem zajęli 5. miejsce. To najlepszy w historii rezultat wśród kierowców samochodów. W dwóch poprzednich startach Hołowczyc nie dojechał do mety, w debiucie w 2005 roku został sklasyfikowany na 60. pozycji po ogromnych problemach technicznych z samochodem. Zwycięzca rajdu wśród kierowców samochodów Giniel de Villiers jest pierwszym zawodnikiem z RPA triumfującym w tej imprezie.

"Czuję się świetnie. Po ciężkim rajdzie wreszcie mogłem się  wyspać" - powiedział na mecie Krzysztof Hołowczyc. "Za chwilę będziemy wjeżdżać na podium. Nastąpi ten moment, kiedy będziemy  oficjalnie się cieszyć. Moja radość z pewnością będzie trwała dłużej niż tylko na  podium. Niedługo wsiadam do samolotu, wieczorem odlatuję do Polski i następnego dnia zobaczę się z rodziną. O tym marzę" - dodał olsztynianin.

Wśród motocyklistów debiutujący w imprezie zawodnik Orlen Teamu Jakub Przygoński zajął wysokie 11. miejsce, kapitan zespołu Jacek Czachor był 20. Rajdu z powodu problemów zdrowotnych nie ukończył Marek Dąbrowski. Na dobrym 22. miejscu w klasyfikacji generalnej został sklasyfikowany Krzysztof Jarmuż jadący prywatnym motocyklem.

Trzecie miejsce debiutującego w imprezie Sonika jest najlepszym rezultatem uzyskanym przez Polaka w historii startów w Rajdzie Dakar. Sonik, który ma w dorobku sześć tytułów mistrza Polski był drugi po dwóch etapach, później stale utrzymywał się w czołowej trójce.