mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dealerzy – upadłość albo fuzje

Dealerzy – upadłość albo fuzje

Obecny rok na rynku nowych samochodów zapowiada się na jeszcze gorszy niż miniony. Może to spowodować poważne problemy u wielu dealerów, zwłaszcza tych mniejszych. Staną oni przed dylematem - albo upadłość, albo postawienie na fuzje bądź przejęcia.

Dealerzy – upadłość albo fuzje
Spadek sprzedaży nowych samochodów w tym roku może być nawet kilkunastoprocentowy, bo decyzję o zmianie auta na nowe odkładać będą już nie tylko klienci indywidualni, ale również firmy. Narastająca niepewność na rynku pracy, rosnąca liczba upadających przedsiębiorstw i kiepskie perspektywy gospodarcze powodują, że klienci są coraz bardziej ostrożni. W trudnych ekonomicznie czasach konsument w pierwszej kolejności będzie oszczędzał na dobrach luksusowych, a do takich wciąż w Polsce zalicza się samochód.

– To nie dziwi, bo widzimy ograniczenie wydatków chociażby na odzież, obuwie czy na żywność, więc samochody nie są tutaj żadnym odstępstwem. Konsumenci ograniczają wydatki, w związku z tym na pewno sprzedaż, jeśli nie będzie pobudzenia jakimś czynnikiem zewnętrznym, rosnąć nie będzie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Grzegorz Błachnio, ekspert Euler Hermes.

Na pojawienie się takich zewnętrznych, pobudzających motoryzację czynników, ekspert jednak zbytnio nie liczy.

– Mówimy tu o efekcie fiskalnym, czyli o możliwości odliczenia na większą skalę VAT-u za zakupy samochodu przez przedsiębiorstwa, mówimy o szerszej akcji kredytowej prowadzonej przez banki na bardziej przystępnych warunkach na zakup samochodów, a także o akcji premiowania złomowania starych samochodów i w ten sposób premiowania zakupu nowych. Żaden z tych scenariuszy nie wydaje się zbyt prawdopodobny – stwierdza ekspert Euler Hermes.

Zdaniem Grzegorza Błachnio wprowadzenie rozwiązania, które polegałoby na dopłacie z państwowego budżetu do zakupu nowego auta ma najmniejsze szanse realizacji.

– W przypadku, gdy ogranicza się wydatki na cele socjalne, na pomoc społeczną, na zasiłki, becikowe, służbę zdrowia, żaden rząd, żaden polityk nie spróbuje dotować dóbr luksusowych, jakimi są samochody. Ponadto trudno znaleźć w budżecie, który raczej szuka oszczędności, środków na taką akcję, która pobudziłaby zapewne rynek – tłumaczy ekspert.

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar sprzedaż samochodów w ubiegłym roku spadła o 2,5 proc. W tej chwili do oszczędzających na wydatkach konsumentów dołączają firmy, które coraz częściej odkładają wymianę swojej samochodowej floty na lepsze czasy. Sprzedaż samochodów użytkowych w roku 2012 była na nie najgorszym poziomie, ale to ma się zmienić.

To wszystko musi doprowadzić do przetasowania na rynku samochodowych dealerów. Kilkanaście z nich, zwłaszcza średnich i małych, będzie musiało zamknąć swoje salony. Inni połączą się w grupy, co uchroni ich przed bankructwem.

– Sprzyjać to będzie konsolidacji rynku, czyli przejmowaniu większej części sprzedaży przez tych silnych, dużych dealerów, duże grupy dealerskie, mające korzystniejsze warunki zakupu, niższe koszty, w związku z tym bardziej konkurencyjne i wykorzystujące ten trudniejszy czas na przejęcie większej części rynku – tłumaczy ekspert.

Rozkręcenie tego biznesu wymaga dużych nakładów, dlatego przedsiębiorcy, którzy już w to zainwestowali, łatwo się z tego nie wycofają.

Dealerzy w Polsce ponieśli duże nakłady na organizacje salonów, na dostosowanie ich do wymogów konkretnych marek. To są nakłady poniesione na infrastrukturę, nieruchomości, wyposażenie serwisów i salonów. W przypadku kłopotów finansowych trudno zbyć ten majątek i uzyskać za to godziwą cenę, więc dealerzy są gotowi ponosić przez pewien czas straty, pozostać w biznesie licząc na lepsze czasy – dodaje Grzegorz Błachnio.

Podobne wiadomości:

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Aktualności 2017-07-13

Nowy salon Mazdy we Wrocławiu

Nowy salon Mazdy we Wrocławiu

Aktualności 2016-06-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando