mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dębica: Zysk zgodny z prognozami

Dębica: Zysk zgodny z prognozami

Firma Oponiarska Dębica S.A. opublikowała raport dotyczący wyników finansowych spółki po czwartym kwartale 2008 roku. W całym ubiegłym roku, pomimo kryzysu w branży motoryzacyjnej, producent opon osiągnął spodziewany przez zarząd spółki zysk, w wysokości 90 mln zł.

Dębica: Zysk zgodny z prognozami
Osiągnięty przez Dębicę zeszłoroczny wynik finansowy, zgodny z wcześniejszymi prognozami, jest efektem dobrej współpracy z korporacją Goodyear, głównym udziałowcem spółki, a także rezultatem odpowiedniego wykorzystania mocy produkcyjnych dębickiej fabryki w trudnym dla branży oponiarskiej okresie, co pozwoliło zredukować negatywne efekty spadku popytu oraz wzrostu konkurencji cenowej na rynku opon. Pogłębiający się kryzys gospodarczy oraz pogarszające się nastroje konsumenckie miały jednak wpływ na wyniki finansowe osiągnięte przez spółkę w czwartym kwartale 2008 roku. Pomimo niekorzystnych warunków ekonomicznych, zysk z działalności operacyjnej firmy wzrósł o prawie 215 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2007 roku. Było to możliwe głównie dzięki współpracy z grupą Goodyear.

Niestety znaczący spadek popytu na opony w Polsce oraz zastój na rynkach europejskich spowodowany globalnym kryzysem finansowym sprawił, że w IV kwartale 2008 roku ilość sprzedanych opon spadła prawie o 1/3, a przychody ze sprzedaży wyniosły 315,4 mln zł (o 13 procent mniej niż w ostatnim kwartale 2007 roku).

Spółka obniżyła o 7,9 mln zł (30 procent) koszty sprzedaży i koszty ogólnego zarządu, które w IV kwartale 2008 roku sięgnęły 18,5 mln zł. W całym 2008 roku wyniosły one 85,3 mln zł, o prawie milion złotych mniej niż przed rokiem. Z kolei pozostałe wydatki wzrosły o 7 mln zł. Blisko 40 procentowy wzrost kosztów wytwarzania i o ponad 20 procent droższe surowce sprawiły, że całkowite koszty produkcji w Dębicy zwiększyły się w IV kwartale 2008 roku o 26,6 procent. Jest to również konsekwencją przerw w produkcji, jakie miały miejsce w listopadzie i grudniu ubiegłego roku.

Podobne wiadomości:

Droga S19 z unijnym dofinansowaniem

Droga S19 z unijnym dofinansowaniem

Polskie drogi 2016-02-19

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.