mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dębica coraz bliżej pierwszej setki największych polskich firm

Dębica coraz bliżej pierwszej setki największych polskich firm

Skok o 23 miejsca i tytuł lidera branży oponiarskiej to najkrótsze podsumowanie pozycji, jaką Firma Oponiarska Dębica S.A. zajęła w zestawieniu pięciuset największych przedsiębiorstw w 2010 roku, opublikowanym przez tygodnik „Polityka”. Kolejny po „Liście 500. Rzeczpospolitej” prestiżowy ranking polskich firm potwierdza dobrą kondycję dębickiej spółki.

Dębica coraz bliżej pierwszej setki największych polskich firm
O miejscu w „Pięćsetce Polityki” decyduje wysokość rocznych przychodów ze sprzedaży uzyskanych przez przedsiębiorstwo. Dobre wyniki finansowe Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. pozwoliły jej awansować ze 156. na 133. lokatę. Jeśli ten trend się utrzyma, podkarpacki lider eksportu może wkrótce znaleźć się wśród stu największych krajowych firm. Osiągnięcie tego jest w znacznym stopniu uzależnione od światowych trendów ekonomicznych, bowiem ponad 75 proc. dębickich opon trafia do zagranicznych kontrahentów z grupy Goodyear.

- Ubiegłoroczny wzrost popytu na europejskich rynkach pozwolił nam zwiększyć produkcję i uzyskać wyższe przychody, którym zawdzięczamy dobrą lokatę w rankingu „Polityki – mówi Jacek Pryczek, Prezes Zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. - Z roku na rok chcemy piąć się w górę, bo miejsce w pierwszej setce polskich przedsiębiorstw jest w naszym zasięgu. Wiele zależy od globalnej koniunktury, a zwłaszcza od dynamiki cen surowców – podkreśla J.Pryczek.

Na liście firm z branży motoryzacyjnej uwzględnionych w rankingu „Polityki” dębicka spółka uplasowała się na 13. miejscu - o jedną lokatę wyższym niż przed rokiem. Firma Oponiarska Dębica S.A. znalazła się także w pierwszej trzydziestce największych polskich eksporterów. Zestawienie firm w ujęciu regionalnym pokazuje, że dębicki producent opon należy do trzech najbardziej zyskownych przedsiębiorstw na Podkarpaciu, a pod względem przychodów zajmuje czwarte miejsce.

Eksperci komentujący „Pięćsetkę Polityki” podkreślają, że czołówka polskich przedsiębiorstw to siła napędowa całej gospodarki. Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, lokomotywą rozwoju są duzi eksporterzy. Przykładem jest T.C. Dębica S.A., która mimo wyzwań na rynkach zewnętrznych, kontynuuje inwestycje w nowe technologie.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando