mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dębica ma już 70 lat

Dębica ma już 70 lat

Dokładnie 70 lat temu w Dębicy powstała Fabryka Gum Jezdnych, dziś funkcjonująca pod nazwą Firma Oponiarska Dębica S.A. Po siedmiu dekadach rozwoju Dębica jest liderem polskiego rynku opon do samochodów osobowych i ciężarowych. Zatrudnia ponad 2700 osób i jest jednym z największych pracodawców na Podkarpaciu.

Dębica ma już 70 lat

Dzieje dębickiej fabryki opon to zarazem historia przemysłu oponiarskiego w Polsce. Gdy 4 kwietnia 1939 roku ówczesny wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski uroczyście otwierał fabrykę w Dębicy mało kto przypuszczał, że z zakładu zatrudniającego wówczas niespełna 300 osób, powstanie tak duże i tak ważne dla polskiej motoryzacji przedsiębiorstwo. To w Dębicy rozpoczęto wytwarzanie ogumienia z kauczuku syntetycznego, to tutaj w latach 70-tych XX wieku powstały pierwsze opony radialne i uruchomiono ich masową produkcję. Kolejne pokolenia inżynierów i konstruktorów z Dębicy miały duży wkład w rozwój polskiej branży oponiarskiej.

Rozwój na przestrzeni ostatnich lat i jej dobre wyniki finansowe to efekt przyjętego przez T.C. Dębica S.A. planu inwestycyjnego, polegającego na modernizacji, rozbudowie i dostosowaniu linii produkcyjnych do wytwarzania opon w najbardziej dochodowych segmentach rynku - przeznaczonych do samochodów osobowych do jazdy z wysokimi i bardzo wysokimi prędkościami (opony typu high performance i ultra high performance).

Siłą Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. jest renoma i zaufanie, jakim od dziesięcioleci kierowcy w Polsce i za granicą darzą opony z Dębicy. Potwierdzają to rankingi, w których marka Dębica co roku zajmuje wysoką pozycję. W tym roku po raz kolejny opony z Dębicy okazały się najlepszym produktem w dorocznym rankingu czytelników pisma "Reader's Digest", zdobywając aż 32,2% głosów. W grudniu 2008 r., w Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek dziennika "Rzeczpospolita", w którym oceniano wartość 330 rodzimych brandów, Dębica zajęła wysokie 24. miejsce w kategorii "siła marki". Opony z Dębicy doceniono również w plebiscycie tygodnika "Wprost" oraz konkursie "Superbrands". Dębicka fabryka regularnie zwycięża również w rankingu największych przedsiębiorstw na Podkarpaciu.

Spółka regularnie udziela wsparcia niepełnosprawnym i organizacjom pozarządowym, a także otacza opieką instytucje edukacyjne, fundując stypendia dla zdolnej młodzieży. W ciągu ostatnich 5 lat na cele społeczne firma przeznaczyła ponad 3 mln zł.


Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Test opon letnich

auto motor i sport 0000-00-00

Opony letnie na sezon 2009. Od tych z wyższej półki do w miarę niedrogich - do testu stają opony 12 marek, o popularnym rozmiarze 205/55 R 16V. W roli testera występuje nowy VW Golf.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.