mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dębica ma już 70 lat

Dębica ma już 70 lat

Dokładnie 70 lat temu w Dębicy powstała Fabryka Gum Jezdnych, dziś funkcjonująca pod nazwą Firma Oponiarska Dębica S.A. Po siedmiu dekadach rozwoju Dębica jest liderem polskiego rynku opon do samochodów osobowych i ciężarowych. Zatrudnia ponad 2700 osób i jest jednym z największych pracodawców na Podkarpaciu.

Dębica ma już 70 lat

Dzieje dębickiej fabryki opon to zarazem historia przemysłu oponiarskiego w Polsce. Gdy 4 kwietnia 1939 roku ówczesny wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski uroczyście otwierał fabrykę w Dębicy mało kto przypuszczał, że z zakładu zatrudniającego wówczas niespełna 300 osób, powstanie tak duże i tak ważne dla polskiej motoryzacji przedsiębiorstwo. To w Dębicy rozpoczęto wytwarzanie ogumienia z kauczuku syntetycznego, to tutaj w latach 70-tych XX wieku powstały pierwsze opony radialne i uruchomiono ich masową produkcję. Kolejne pokolenia inżynierów i konstruktorów z Dębicy miały duży wkład w rozwój polskiej branży oponiarskiej.

Rozwój na przestrzeni ostatnich lat i jej dobre wyniki finansowe to efekt przyjętego przez T.C. Dębica S.A. planu inwestycyjnego, polegającego na modernizacji, rozbudowie i dostosowaniu linii produkcyjnych do wytwarzania opon w najbardziej dochodowych segmentach rynku - przeznaczonych do samochodów osobowych do jazdy z wysokimi i bardzo wysokimi prędkościami (opony typu high performance i ultra high performance).

Siłą Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. jest renoma i zaufanie, jakim od dziesięcioleci kierowcy w Polsce i za granicą darzą opony z Dębicy. Potwierdzają to rankingi, w których marka Dębica co roku zajmuje wysoką pozycję. W tym roku po raz kolejny opony z Dębicy okazały się najlepszym produktem w dorocznym rankingu czytelników pisma "Reader's Digest", zdobywając aż 32,2% głosów. W grudniu 2008 r., w Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek dziennika "Rzeczpospolita", w którym oceniano wartość 330 rodzimych brandów, Dębica zajęła wysokie 24. miejsce w kategorii "siła marki". Opony z Dębicy doceniono również w plebiscycie tygodnika "Wprost" oraz konkursie "Superbrands". Dębicka fabryka regularnie zwycięża również w rankingu największych przedsiębiorstw na Podkarpaciu.

Spółka regularnie udziela wsparcia niepełnosprawnym i organizacjom pozarządowym, a także otacza opieką instytucje edukacyjne, fundując stypendia dla zdolnej młodzieży. W ciągu ostatnich 5 lat na cele społeczne firma przeznaczyła ponad 3 mln zł.


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Autostrada A4 - odcinek Rzeszów - Jarosław prawie gotowy

Autostrada A4 - odcinek Rzeszów - Jarosław...

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kolejny fragment drogi S3 otwarty
Kolejny fragment drogi S3 otwarty
Od wczoraj uległa zmianie organizacja ruchu na budowanym odcinku drogi ekspresowej S3 pomiędzy węzłami Lubin Południe a Legnica Północ. Kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka o długości 6 km.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech