mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dębica - mocny złoty i drogie surowce

Dębica - mocny złoty i drogie surowce

W 2005 r Firma Oponiarska Dębica S.A odnotowała zysk netto na poziomie około 51 mln zł, oznacza to 45% spadek zysku w stosunku do 2004 roku (94 mln zł). Decydujący wpływ na wyniki Dębicy miały wysokie ceny surowców oraz mocniejszy złoty niż przed rokiem. Przez większą część roku spółka, podobnie jak inni polscy eksporterzy, zmagała się z niekorzystnymi relacjami kursowymi.

Dębica - mocny złoty i drogie surowce

FO Dębica S.A., zanotowała w IV kwartale 2005 r. przychody ze sprzedaży w wysokości niemal 315,8 mln zł. Były one o 7 proc. wyższe niż w tym samym okresie 2004 r. i o 14,04 proc. niższe od osiągniętych w III kwartale tego roku (367,4 mln zł). Strata netto w IV kwartale 2005 r. wyniosła prawie 2,78 mln zł w porównaniu ze 188 tys. zł. straty w czwartym kwartale 2004 roku. Na wyniki finansowe spółki w czwartym kwartale 2005 roku największy wpływ miały koszty produkcji.

"Wzrastały ceny surowców wykorzystywanych w produkcji opon - sadzy (pochodna ropy naftowej) oraz kauczuku. Dodatkowo ograniczenie produkcji (spadek popytu w eksporcie) w grudniu 2005 roku sprawiło, że koszty produkcji w czwartym kwartale 2005 były o 6 proc. wyższe niż w tym samym okresie 2004 roku" - powiedział Zdzisław Chabowski, prezes zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Aby poprawić konkurencyjność wyrobów na rynku, w 2005 roku Dębica wprowadziła na rynek dwa nowe produkty: całoroczną oponę Navigator 2 i zimową oponę Frigo 2. W ciągu najbliższych 12-24 miesięcy spółka planuje wprowadzić kolejne nowe produkty pod marką Dębica.

Firma Oponiarska Dębica S.A. kontynuuje działalność inwestycyjną. W listopadzie ubiegłego roku firma zakończyła rozbudowę Centrum Logistycznego w Tarnowie, które dzięki temu powiększyło się o połowę. Centrum jest jednym z najnowocześniejszych kompleksów tego typu w Europie. Obiekt, którego powierzchnia magazynowa wynosiła około 30 tys. metrów kwadratowych, został powiększony o kolejne 16 tys. metrów kwadratowych. Wartość obiektu wynosi ponad 20 mln dolarów.

"Rozbudowa Centrum Logistycznego Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. w Tarnowie jest bezpośrednim efektem wzrostu produkcji fabryki w Dębicy. Dodatkowa powierzchnia magazynowa zwiększy znacząco możliwość szybkiego reagowania w okresach gwałtownie rosnącego popytu. Opony z magazynu w Tarnowie trafiają na wszystkie kontynenty. Inwestycja ta pozwoli nam również umocnić naszą pozycje na rynkach europejskich" - powiedział Zdzisław Chabowski.

Przeczytaj także:

Dębica rozszerza ofertę (2005-12-23)

Silna marka Dębica (2005-06-10)

Dębica - największa fabryka Goodyeara w Europie! (2005-03-22)

 


Podobne wiadomości:

Droga S19 z unijnym dofinansowaniem

Droga S19 z unijnym dofinansowaniem

Polskie drogi 2016-02-19

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.