mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dębica w lepszej kondycji

Dębica w lepszej kondycji

Pomimo pogarszającej się koniunktury w branży oponiarskiej i słabych wyników finansowych w pierwszej połowie roku, Firma Oponiarska Dębica S.A. odnotowała wzrost zysków po trzecim kwartale 2008 roku. Wpłynęła na to m.in. optymalizacja produkcji.

Dębica w lepszej kondycji
Po trzecim kwartale bieżącego roku największy producent opon w Polsce, Firma Oponiarska Dębica S.A., uzyskał ponad 62% wzrost zysku netto. Mimo stale pogarszającej się koniunktury w branży oponiarskiej i spadku popytu na rynkach europejskich, Dębica uzyskała w trzecim kwartale 2008 roku przychody ze sprzedaży w wysokości 402,3 mln zł, o 3,5% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem o 16,6% wzrósł łączny zysk netto spółki po trzech kwartałach, który w bieżącym roku wyniósł 49,6 mln zł. Te wyniki oraz konsekwentna optymalizacja poziomu produkcji i efekt porozumienia z Goodyear Tire & Rubber Company pozwalają spółce podtrzymać prognozę zysku netto na koniec bieżącego roku na poziomie 90 mln zł.

Wzrost zysku z działalności operacyjnej spółka zawdzięcza większemu o 16,2 mln zł zyskowi ze sprzedaży do podmiotów powiązanych. W trzecim kwartale 2008 roku wyniósł on 32,2 mln zł, głównie dzięki mechanizmowi wyrównywania poziomu marży stosowanemu w Grupie Goodyear. Pozwoliło to złagodzić negatywny wpływ umocnienia się wartości złotego na przychody ze sprzedaży wewnątrz grupy. W porównaniu z analogicznym okresem 2007 roku, zysk brutto ze sprzedaży do podmiotów niepowiązanych w trzecim kwartale bieżącego roku zmniejszył się o 6 mln zł. Wpływ na to miała niższa sprzedaż ilościowa i spadek marży. Zysk z całości sprzedaży wyniósł 39,9 mln złotych (o 10,3 mln zł więcej niż w trzecim kwartale 2007 roku).

Jednocześnie jednostkowe koszty produkcji zwiększyły się jedynie o 6,6%, co stanowi pozytywny wynik, biorąc pod uwagę ponad 22% wzrost krajowych kosztów wytwarzania w trzecim kwartale 2008 roku. W tym okresie nastąpiło znaczne umocnienie się wartości złotego w stosunku do dolara amerykańskiego i euro, co przyczyniło się do zmniejszenia kosztu zakupu importowanych surowców. O 1 mln zł zwiększyły się pozostałe koszty operacyjne, a o 600 tys. zł koszty sprzedaży i ogólnego zarządu.

Podobne wiadomości:

Droga S19 z unijnym dofinansowaniem

Droga S19 z unijnym dofinansowaniem

Polskie drogi 2016-02-19

Autostrada A4 Tarnów-Rzeszów - będą nowe MOP-y

Autostrada A4 Tarnów-Rzeszów - będą nowe...

Polskie drogi 2016-02-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.