mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dębica w lepszej kondycji

Dębica w lepszej kondycji

Pomimo pogarszającej się koniunktury w branży oponiarskiej i słabych wyników finansowych w pierwszej połowie roku, Firma Oponiarska Dębica S.A. odnotowała wzrost zysków po trzecim kwartale 2008 roku. Wpłynęła na to m.in. optymalizacja produkcji.

Dębica w lepszej kondycji
Po trzecim kwartale bieżącego roku największy producent opon w Polsce, Firma Oponiarska Dębica S.A., uzyskał ponad 62% wzrost zysku netto. Mimo stale pogarszającej się koniunktury w branży oponiarskiej i spadku popytu na rynkach europejskich, Dębica uzyskała w trzecim kwartale 2008 roku przychody ze sprzedaży w wysokości 402,3 mln zł, o 3,5% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem o 16,6% wzrósł łączny zysk netto spółki po trzech kwartałach, który w bieżącym roku wyniósł 49,6 mln zł. Te wyniki oraz konsekwentna optymalizacja poziomu produkcji i efekt porozumienia z Goodyear Tire & Rubber Company pozwalają spółce podtrzymać prognozę zysku netto na koniec bieżącego roku na poziomie 90 mln zł.

Wzrost zysku z działalności operacyjnej spółka zawdzięcza większemu o 16,2 mln zł zyskowi ze sprzedaży do podmiotów powiązanych. W trzecim kwartale 2008 roku wyniósł on 32,2 mln zł, głównie dzięki mechanizmowi wyrównywania poziomu marży stosowanemu w Grupie Goodyear. Pozwoliło to złagodzić negatywny wpływ umocnienia się wartości złotego na przychody ze sprzedaży wewnątrz grupy. W porównaniu z analogicznym okresem 2007 roku, zysk brutto ze sprzedaży do podmiotów niepowiązanych w trzecim kwartale bieżącego roku zmniejszył się o 6 mln zł. Wpływ na to miała niższa sprzedaż ilościowa i spadek marży. Zysk z całości sprzedaży wyniósł 39,9 mln złotych (o 10,3 mln zł więcej niż w trzecim kwartale 2007 roku).

Jednocześnie jednostkowe koszty produkcji zwiększyły się jedynie o 6,6%, co stanowi pozytywny wynik, biorąc pod uwagę ponad 22% wzrost krajowych kosztów wytwarzania w trzecim kwartale 2008 roku. W tym okresie nastąpiło znaczne umocnienie się wartości złotego w stosunku do dolara amerykańskiego i euro, co przyczyniło się do zmniejszenia kosztu zakupu importowanych surowców. O 1 mln zł zwiększyły się pozostałe koszty operacyjne, a o 600 tys. zł koszty sprzedaży i ogólnego zarządu.

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 Tarnów-Rzeszów - będą nowe MOP-y

Autostrada A4 Tarnów-Rzeszów - będą nowe...

Polskie drogi 2016-02-15

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.