mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Decyzja z Brukseli komplikuje plany FSO

Decyzja z Brukseli komplikuje plany FSO

Komisja Europejska wyraziła zgodę na pomoc publiczną w wysokości 78 mln euro udzieloną Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie jednak pod warunkiem ograniczenia produkcji do 150 tys. aut rocznie.

Decyzja z Brukseli komplikuje plany FSO

Prawdziwym motywem decyzji KE była jednak obawa, że zdolności produkcyjne europejskiego przemysłu samochodowego zdecydowanie przekraczają popyt w UE, a zatem pomoc na restrukturyzację FSO mogłaby potencjalnie prowadzić do nadmiernego zakłócenia konkurencji. Do przedstawicieli KE nie trafiły argumenty FSO, że samochody wysyłane byłyby głównie na rynki wschodnie, np. do Rosji. W takiej sytuacji w ogóle rozruch produkcji stoi pod znakiem zapytania. Awto-ZAZ, ukraiński inwestor, planował na Żeraniu produkcję około 220 tys. aut rocznie. Przedstawiciele FSO twierdzą, że tylko taki poziom produkcji zapewni firmie rentowność.

Janusz Woźniak, wiceprezes spółki, ujawnia, że o ile w tym roku fabryka wyprodukuje 94–96 tys. sztuk lanosów i matizów, to w przyszłym produkcja może wzrosnąć nawet do 150 tys. Wzrost produkcji nie wynika z planów wprowadzenia do produkcji nowego chevroleta. „Model wprowadzimy do produkcji w październiku, a zatem w ciągu trzech miesięcy wyprodukujemy zaledwie kilka tysięcy sztuk” – mówi Woźniak.

Przeczytaj także:

Chevrolety Aveo wyjadą z FSO (2006-11-28)

FSO: lawina zamówień i coraz większa produkcja (2006-11-27)

Warunkowa pomoc dla FSO (2006-11-09)

 


Podobne wiadomości:

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Komentuj:

~Marek 2006-12-28

Nie wiem po co doinwestowywac nierentowne zakłady do których sie tylko dokłada. Powinno sie to zamknąć. dlaczego ja mam za to placic z mojeggo podatku?!!!

~zb 2006-12-22

jedyna korzysc z bycia w UE to taka za mozemy postawic Veto ;)

~tantus 2006-12-22

Może lepiej w takim razie nie brac tych gwarancji i szukac pieniędzy gdzie indziej?

~lejkos 2006-12-22

ale spojrz tak obiektywnie, ile korzysci mamy z przystapienia do UE

~anty unista 2006-12-21

i tak bedzie coraz czesciej, licza sie tylko interesy UE i klilku państw a Polacy i inni biedacy maja byc tylko rynkiem zbytu na ichnie produkty. Dlatego ciesze sie ze Polacy potrafia coraz czesciej postawic veto i sprzeciwic sie nawet calej unii

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.