mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Decyzja z Brukseli komplikuje plany FSO

Decyzja z Brukseli komplikuje plany FSO

Komisja Europejska wyraziła zgodę na pomoc publiczną w wysokości 78 mln euro udzieloną Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie jednak pod warunkiem ograniczenia produkcji do 150 tys. aut rocznie.

Decyzja z Brukseli komplikuje plany FSO

Prawdziwym motywem decyzji KE była jednak obawa, że zdolności produkcyjne europejskiego przemysłu samochodowego zdecydowanie przekraczają popyt w UE, a zatem pomoc na restrukturyzację FSO mogłaby potencjalnie prowadzić do nadmiernego zakłócenia konkurencji. Do przedstawicieli KE nie trafiły argumenty FSO, że samochody wysyłane byłyby głównie na rynki wschodnie, np. do Rosji. W takiej sytuacji w ogóle rozruch produkcji stoi pod znakiem zapytania. Awto-ZAZ, ukraiński inwestor, planował na Żeraniu produkcję około 220 tys. aut rocznie. Przedstawiciele FSO twierdzą, że tylko taki poziom produkcji zapewni firmie rentowność.

Janusz Woźniak, wiceprezes spółki, ujawnia, że o ile w tym roku fabryka wyprodukuje 94–96 tys. sztuk lanosów i matizów, to w przyszłym produkcja może wzrosnąć nawet do 150 tys. Wzrost produkcji nie wynika z planów wprowadzenia do produkcji nowego chevroleta. „Model wprowadzimy do produkcji w październiku, a zatem w ciągu trzech miesięcy wyprodukujemy zaledwie kilka tysięcy sztuk” – mówi Woźniak.

Przeczytaj także:

Chevrolety Aveo wyjadą z FSO (2006-11-28)

FSO: lawina zamówień i coraz większa produkcja (2006-11-27)

Warunkowa pomoc dla FSO (2006-11-09)

 


Podobne wiadomości:

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~Marek 2006-12-28

Nie wiem po co doinwestowywac nierentowne zakłady do których sie tylko dokłada. Powinno sie to zamknąć. dlaczego ja mam za to placic z mojeggo podatku?!!!

~zb 2006-12-22

jedyna korzysc z bycia w UE to taka za mozemy postawic Veto ;)

~tantus 2006-12-22

Może lepiej w takim razie nie brac tych gwarancji i szukac pieniędzy gdzie indziej?

~lejkos 2006-12-22

ale spojrz tak obiektywnie, ile korzysci mamy z przystapienia do UE

~anty unista 2006-12-21

i tak bedzie coraz czesciej, licza sie tylko interesy UE i klilku państw a Polacy i inni biedacy maja byc tylko rynkiem zbytu na ichnie produkty. Dlatego ciesze sie ze Polacy potrafia coraz czesciej postawic veto i sprzeciwic sie nawet calej unii

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!