mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Design z Audi do Skody

Design z Audi do Skody

W styczniu 2008 roku nastąpi istotna zmiana personalna na ważnym stanowisku w koncernie Skody. Dyrektorem Działu Projektowego Skoda Auto w miejsce Jensa Manske zostaje Josef Kaban, odpowiedzialny do tej pory za zewnętrzny design samochodów marki Audi.

Design z Audi do Skody
Jens Manske kończy swoją długą i pełną sukcesów misję i wchodzi do zespołu Działu Projektowego Grupy Volkswagen. Zespół pod jego kierunkiem zaprojektował Skodę Superb drugiej generacji oraz inne produkowane obecnie modele Skody, jak również kilka aut koncepcyjnych. W nowym zespole pracowników Działu Projektowego VW Group, któremu przewodzi Walter de Silva, Jens Manske będzie odpowiedzialny za nowe przedsięwzięcia.

Miejsce swojego poprzednika na stanowisku dyrektora w Dziale Projektowym koncernu Skoda Auto zajmie Josef Kaban, uznany projektant, odpowiedzialny do tej pory za zewnętrzny design samochodów marki Audi. Josef Kaban urodził się 4 stycznia 1973 roku w mieście Námestov na Słowacji. Po ukończeniu w 1991 roku szkoły artystycznej na kierunku projektowanie, rozpoczął studia w Akademii sztuk Pięknych w Bratysławie. Podczas studiów wziął udział konkursie na designera Škody zorganizowanym przez Volkswagen Group, w którym zdobył drugie miejsce i otrzymał stanowisko w koncernie Volkswagen jako Junior/Assistant Designer, a następnie jako Exterior Designer.

Osobą, która odkryła jego talent i zaproponowała pracę w grupie Volkswagen (gdzie Josef Kaban pracował do 2003 roku), a także popierała jego kandydaturę w późniejszym okresie, był Hartmut Warkuss, główny stylista firmy Volkswagen AG.

W 1997 roku, jako student mający poparcie Volkswagen AG, Josef Kaban otrzymał tytuł Master of Art w Królewskiej Akademii Sztuki w zakresie projektowania samochodów. Tym samym stał się pierwszym Słowakiem w historii Akademii, który uzyskał ten tytuł. W tym samym roku otrzymał nagrodę "Giorgio Giugiaro Award for Design Innovation", za swój futurystyczny projekt samochodu koncepcyjnego. Upoważniony przez Volkswagen Group, Josef Kaban przyjął w 1999 roku odpowiedzialność za opracowanie projektu modelu Bugatti Veyron, począwszy od wstępnych szkiców, aż do rozpoczęcia produkcji seryjnej.

Szukając nowych wyzwań, w 2003 roku Josef Kaban opuścił Wolfsburg i rozpoczął pracę w Ingolstadt, w koncernie AUDI, gdzie był odpowiedzialny za design samochodów przeznaczonych do masowej produkcji, jak i aut koncepcyjnych. Do 2006 roku Josef Kaban był dyrektorem AUDI AG Exterior Design Centre.

Podobne wiadomości:

Skoda Kodiaq Sportline – polskie ceny już dostępne

Skoda Kodiaq Sportline – polskie ceny już...

Aktualności 2017-11-15

Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden

Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda...

Aktualności 2018-01-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.