mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Deszcz a jazda autem

Deszcz a jazda autem

"Ciągle pada, za oknami, na ulicach ciągle pada..." Niestety, słowa tej piosenki już od kilku dni towarzyszą nieustannie kierowcom w całej Polsce. Padający deszcz utrudnia bardzo poruszanie się po drogach, dlatego też przedstawiamy kilka najważniejszych rad, jak bezpiecznie i komfortowo dojechać do celu naszej podróży

Deszcz a jazda autem
Długotrwałe ulewy powodują, że polskie drogi stają się jeszcze bardziej niebezpieczne. Dlatego wybierając się w dłuższą podróż samochodem, czy nawet w krótką np. do pracy powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg. O kilka rad poprosiliśmy Witolda Rogowskiego, eksperta ProfiAuto.pl, ogólnopolskiej sieci niezależnych sprzedawców części i serwisów samochodowych.

1. Zadbaj o opony i jedź ostrożniej

- Przede wszystkim starajmy się jeździć ostrożniej i wcześniej zaczynajmy hamowanie. Omijajmy także kałuże, bo nie wiadomo co znajduje się pod nimi. Sprawdźmy też opony, jeśli są "łyse", to przy takiej ilości wody nasz samochód będzie miał dużo mniejszą przyczepność.

2. Słuchaj lokalnych komunikatów radiowych

- Pamiętajmy, że duże ilości deszczu powodują, iż w niektórych miejscach, szczególnie w miastach na jezdniach tworzą się rozlewiska wodne. Często powstają one co jakiś czas w tych samych miejscach. Warto pamiętać o tym gdzie widzieliśmy takie rozlewiska przed rokiem, a także w czasie jazdy słuchać lokalnych komunikatów radiowych o warunkach na drodze.

3. Unikaj rozlewisk
Wjeżdżanie na zalane ulice, nawet jeśli woda wydaje się być płytka, może się źle skończyć. Zwłaszcza, kiedy wjeżdżamy szybko, możemy stracić tablicę rejestracyjną, urwać osłonę pod silnikiem, zalać elementy w komorze silnikowej (wody szczególnie nie lubi aparat zapłonowy, cewka, przewody wysokiego napięcia i filtr powietrza). Woda może również dostać się do tłumika końcowego, co może spowodować przyspieszone rdzewienie.

4. Włącz klimatyzację, bo "zbiera" wilgoć
W deszczową pogodę jeździmy z włączoną klimatyzacją, eliminuje ona zaparowywanie szyb. Zwracajmy też większą uwagę na stan techniczny wycieraczek i oświetlenia. Te elementy w deszczu zużywają się o wiele szybciej, a odgrywają zasadniczą rolę w czasie jazdy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Nie zaszkodzi też powrót do "zimowych" (gumowych) dywaników. O wiele łatwiej wylać z nich wodę, dzięki czemu nie będzie ona stać w aucie i parować nam na szyby. Deszcz nie zagrozi wnętrzu auta jeśli zamykamy szyby. W przypadku nadciągającej fali powodziowej oczywiście auto przestawiamy w wyższe miejsce.

5. Zabierz osłonę w razie awarii
Nawet jeśli jedziemy do biura do centrum miasta warto zabezpieczyć się przed deszczem tak, jakbyśmy mieli iść pieszo: zabrać parasol, kurtkę przeciwdeszczową. Warto też zabieranie rękawiczek warsztatowych do bagażnika. Wymiana koła w deszczową pogodę nie będzie należała do przyjemnych czynności. Warto zabezpieczyć się na tyle, na ile jest to możliwe.
Tematy w artykule: jazda samochodem bezpieczenstwo woda

Podobne wiadomości:

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

kiier 2011-07-26

Teoretycznie można (warunki ograniczonej widoczności). Praktycznie przeciwmgłowe odbijając się od mokrej drogi (mam nadzieje nie poleciałem za bardzo ze skrótem myślowym) oślepiają kierowców aut z naprzeciwka.

~bonzo 2011-07-26

jak to jest, bo często się z czymś takim spotykam w rzeczywistości - czy w czasie porządnej ulewy można jechać z włączonymi światłami przeciwmgielnymi?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.