mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Diesle Isuzu dla Toyoty

Diesle Isuzu dla Toyoty

Isuzu będzie wytwarzać jednostki wysokoprężne dla małych modeli Toyoty sprzedawanych na Starym Kontynencie. W ten sposób Toyota będzie chciała jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję w tych segmentach europejskiego rynku.

Diesle Isuzu dla Toyoty

Isuzu, którego 5,9 procent akcji znajduje się obecnie w rękach Toyoty, specjalizuje się m.in. w produkcji diesli. Jednak w zdecydowanej większości są to silniki, które trafiają do dużych aut (SUV-ów, pickupów i dostawczych). Jak na razie trudno też mówić o ich popularności na europejskim rynku, zdecydowana większość produkcji tej marki trafia bowiem na rynek amerykański i japoński.

Wraz z bliższą współpracą z Toyotą ma się to diametralnie zmienić. Od 2012 roku 200 tys. egzemplarzy diesli "made by Isuzu" trafiać będzie pod maski małych modeli Toyoty. W ten sposób modele te (Yaris, Aygo) będą bardziej konkurencyjne dla liderów tych segmentów w Europie, czyli głównie dla koncernu Fiat i PSA Peugeot Citroen.

Aby zaspokoić wciąż rosnący popyt Europejczyków na samochody z jednostkami wysokoprężnymi, Isuzu wybuduje za kwotę 180 mln euro całkowicie nową fabrykę silników w Japonii. Wcześniej mówiło się także, że obie firmy wybudują wspólną fabrykę silników, jednak pomysł ten na razie nie jest kontynuowany.

Toyota liczy, że współpraca z Isuzu w kwestii silników wysokoprężnych przyniesie jej wymierne korzyści, dużo większe niż odnotował na tym polu GM. Trzylitrowy silnik diesla, jaki Isuzu produkowało dla GM, cieszył się niezbyt dużym "wzięciem" wśród amerykańskich kierowców.

Czytaj także:
Wspólne diesle Isuzu i Toyoty (2006-12-06)

Toyota nabywa Isuzu (2006-11-07)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.