mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dlaczego nie rozmawiać przez komórkę podczas jazdy?

Dlaczego nie rozmawiać przez komórkę podczas jazdy?

Duże prędkości, zmieniająca się dynamicznie sytuacja na drodze, niespodziewane manewry innych kierowców powodują, że podczas jazdy powinniśmy być skoncentrowani przez cały czas. A tymczasem rozmowa telefoniczna potrafi zmniejszyć nasze skupienie.

Dlaczego nie rozmawiać przez komórkę podczas jazdy?
Każdy moment oderwania wzroku od drogi może spowodować realne zagrożenie. A do takich sytuacji dochodzi przecież, gdy chcemy odebrać rozmowę, wybrać numer czy napisać sms-a. Co zatem powinniśmy zrobić, kiedy podczas jazdy zadzwoni nam telefon? Czy używając zestawu głośnomówiącego bądź słuchawkowego możemy bez strachu o nasze bezpieczeństwo rozmawiać podczas prowadzenia auta?

Rozproszenie fizyczne

Kierowca odbierając telefon, czy też wykonując połączenie, musi oderwać wzrok od drogi, dodatkowo jedną rękę wyłączyć z operowania samochodem i użyć jej do pracy na telefonie. W konsekwencji będzie miał przez to utrudnioną obsługę pojazdu np. zmianę biegów.

Rozproszenie wzrokowe

W tym przypadku możemy mieć do czynienia z trzema sytuacjami. Pierwsza związana jest z możliwością zasłonięcia drogi przez telefon, który jest przyczepiony do szyby, druga – dotyczy sytuacji, gdy przenosimy wzrok na ekran telefonu i nie patrzymy na to, co się dzieje na drodze, trzecia – kierowca "patrzy, ale nie widzi", skupiony na rozmowie, ma obniżoną zdolność obserwacji i "wyłapywania" potencjalnych zagrożeń.

Rozproszenie słuchowe

Pochłonięci rozmową i wsłuchiwaniem się, przenosimy całą swoją uwagę na narząd słuchu, jednocześnie tracąc możliwość szybkiego rozpoznawania zamieniającej się sytuacji drogowej.

Rozproszenie poznawcze

Kierowca, skoncentrowany na obsłudze telefonu i rozmowie, ma obniżony poziom możliwości obsługi pojazdu poprzez niedostateczne skoncentrowanie uwagi i błędy w ocenie sytuacji.Prowadzone badania potwierdzają tezę o realnym zagrożeniu, jakie niesie za sobą rozmowa przez telefon podczas jazdy samochodem. Badania amerykańskich naukowców "100-Car Naturalistic Study" wykazały, że 33% wypadków spowodowanych było rozproszeniem uwagi. Przeprowadzone przez Millward Brown w Polsce badania "Dajemy Ci wolną rękę" pokazują, jaki jest nasz stosunek do rozmowy przez telefon w samochodzie: 97% kierowców wie, że rozmowa przez telefon grozi mandatem, 95% ma świadomość, że rozmowa przez telefon jest niebezpieczne, a i tak 60% rozmawia przez telefon. Cześć badanych, i to nie mała, przyznaje się do czytania podczas jazdy wiadomości SMS – 27% i pisania SMS – 18%.

W zeszłym roku policjanci ukarali mandatem 84.143 kierowców. Pamiętajmy, że są to tylko kierowcy, którzy rozmawiali trzymając telefon w ręku. Statystyki nie obejmują kierowców korzystających z zestawów głośnomówiących i zestawów słuchawkowych.

- Zagrożenia związane z użytkowaniem telefonów dostrzegł również ustawodawca, podnosząc kary za jego nieprawidłowe użytkowanie. Rozmawiając przez telefon w sposób nieprzepisowy narażamy się na 200 zł mandatu oraz 5 punktów karnych - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.

Zagrożenia wynikające z korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodu:

- jeśli rozmawiamy przez telefon podczas jazdy, nasz czas reakcji na zdarzenia drogowe jest opóźniony. Taki kierowca reaguje wolniej niż kierowca, który ma we krwi 0,8 promila alkoholu.

- skoncentrowani na rozmowie, widzimy sytuacje drogowe wyrywkowo, bez związku przyczynowo skutkowego. Może to spowodować, że nasza reakcja będzie nie adekwatna do sytuacji.

- rozmawiając przez telefon, jesteśmy skłonni do podejmowania większego ryzyka.

- korzystając z telefonu podczas podróży, mniej lub bardziej świadomie wydłużamy czas jazdy, rezygnując z przerw na odpoczynek.

Podobne wiadomości:

Podsterowność – uciekający przód

Podsterowność – uciekający przód

Bezpieczna jazda 2015-12-14

Defensive Driving – poznaj tajniki bezpiecznej jazdy

Defensive Driving – poznaj tajniki...

Bezpieczna jazda 2016-02-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.