mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dobre półrocze Dębicy

Dobre półrocze Dębicy

Może bez rewelacji, ale optymistycznie wyglądają wyniki finansowe Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. po pierwszym półroczu 2010 roku. Wzrósł przychów, jednak zmniejszył się jednocześnie zysk operacyjny.

Dobre półrocze Dębicy
813,9 mln zł przychodów ze sprzedaży uzyskała Firma Oponiarska Dębica S.A. w pierwszym półroczu 2010 roku, co w ujęciu półrocznym oznacza wzrost o 9,6%. Zysk operacyjny wyniósł w tym samym okresie 44 mln zł, czyli o 7,9% mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego, przede wszystkim ze względu na rosnące koszty produkcji. W samym drugim kwartale zysk operacyjny wyniósł 26,1 mln zł (+15%). Po dwóch kwartałach bieżącego roku spółka przyniosła zysk netto w wysokości 24,6 mln zł.

- Mimo wzrostu cen surowców i niższych marży, pierwsze półrocze 2010 roku zakończyliśmy z dobrym wynikiem - mówi Jacek Pryczek, prezes zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. - Z uwagą obserwujemy trendy na światowych rynkach, aby odpowiednio na nie zareagować. Druga połowa roku może okazać się dużym wyzwaniem dla całej branży motoryzacyjnej - podkreśla Pryczek.

W pierwszym półroczu 2010 r. Dębica zwiększyła sprzedaż zarówno do odbiorców z grupy Goodyear, jak i podmiotów niepowiązanych. Wartość sprzedaży eksportowej wyniosła 565,4 mln zł i stanowiła 69,5% całości sprzedanych produktów. 99,9% eksportu trafiło do jednostek powiązanych z Goodyear. Wartość sprzedaży na rynek krajowy wyniosła 248,5 mln zł, z czego 52,4% nabył Goodyear Dunlop Tires Polska. Łącznie sprzedaż do podmiotów powiązanych w grupie Goodyear stanowiła 85,4% wartości sprzedaży.

O 26,9 mln zł poprawił się wynik na pozostałej działalności operacyjnej spółki. W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku nie poniosła ona kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych, podczas gdy przed rokiem wyniosły one 22,4 mln zł. Do 0,6 mln zł obniżono również koszty restrukturyzacji, które w pierwszej połowie 2009 roku były wyższe o 4 mln zł.

Wynik na działalności finansowej Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. po dwóch kwartałach 2010 r. wyniósł minus 13,3 mln zł i jest o 2 mln zł gorszy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. To rezultat niekorzystnych różnic kursowych, które w pierwszym półroczu br. wygenerowały koszt w wysokości 3,8 mln zł, a w 2009 r. przyniosły 1,3 mln zł przychodu.

Zysk brutto spółki w pierwszej połowie br. wyniósł 30,8 mln zł, a zysk netto 24,6 mln zł.

Kapitał własny Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. po pierwszym półroczu 2010 r. wynosi 711,2 mln zł i jest o 37,6 mln zł niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. To wynik decyzji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o wypłacie dywidendy w wysokości 62,1 mln zł.
Tematy w artykule: produkcja opon fabryka opony Debica

Podobne wiadomości:

Fabryka VW we Wrześni gotowa

Fabryka VW we Wrześni gotowa

Aktualności 2016-10-25

Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa

Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa

Aktualności 2017-06-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.