mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dobre prognozy dla gospodarki

Dobre prognozy dla gospodarki

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w styczniu o blisko 1 punkt. Wszystko wskazuje na to, że koniec ubiegłego i początek bieżącego roku zapowiadają się bardzo dobrze dla gospodarki. Niemal wszystkie składowe wskaźnika poprawiają się. Obok wciąż wiodącej roli eksportu, coraz pewniejsze staje się ożywienie popytu wewnętrznego.

Dobre prognozy dla gospodarki

W ciągu ostatnich trzech miesięcy jego wartości poprawiały się systematycznie, choć tempo tej poprawy jest słabnące. Można odnieść wrażenie, że gospodarka rośnie na fali optymizmu, choć w otaczających ją realiach niewiele się zmieniło. Coraz wyraźniejsze są oznaki ożywienia popytu wewnętrznego i coraz mniej sprzyjających warunków dla eksportu.
Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC) informuje, że przedsiębiorstwa w dalszym ciągu odczuwają wzrost zamówień. Jednak po raz pierwszy od długiego czasu, przy rosnącym portfelu zamówień krajowych, tempo zamówień przeznaczonych na eksport uległo wyraźnemu ograniczeniu.
"Przyczyn takiej sytuacji zapewne należy upatrywać w umacniającej się złotówce oraz w trudnościach, na jakie napotykają nasi eksporterzy, sprzedający swoje towary do Rosji," napisała w komentarzu Maria Drozdowicz, przedstawicielka BIEC.

Natomiast Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia spadł o 1 punkt w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca.

Tym samym możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości kontynuacji umiarkowanej poprawy na rynku pracy. Co prawda ostatnie dane GUS informują o wzroście stopy bezrobocia z 17.3 w listopadzie ub. r. do 17.6 w grudniu, jednak biorąc pod uwagę wpływ czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia w ostatnich miesiącach ubiegłego roku nie zmieniała się i pozostawała na poziomie ok. 17.5%.

Przeczytaj także:

Jaka będzie produkcja aut w Polsce? (2005-12-22)

Atrakcyjność inwestycyjna Polski (2005-12-21)

Wyniki polskiego przemysłu - raport (2005-11-14)

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

Aktualności 2014-03-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Już w marcu startuje salon motoryzacyjny w Genewie. Podczas imprezy zadebiutuje koncepcyjna Skoda Vision X. To zapowiedź kolejnego SUV-a w gamie czeskiego producenta.