mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dobre wieści dla fanów Saaba

Dobre wieści dla fanów Saaba

Mimo przejęcia przez firmę Spyker nie skończyły się problemy finansowe Saaba. Nadzieją na ustabilizowanie sytuacji ma być nawiązane właśnie porozumienie z chińskim koncernem Hawtai. Dzięki tej współpracy szwedzka marka wjedzie także na chiński rynek.

Dobre wieści dla fanów Saaba
Po informacji o pozyskaniu przez firmę Spyker środków krótkoterminowych, teraz Spyker i Saab Automobile AB (Saab Automobile) podpisały porozumienie z Hawtai Motor Group Company Limited (Hawtai). Porozumienie to, z pewnymi zastrzeżeniami, zapewnia średnioterminowe środki finansowe i przewiduje finansowanie w formie umów objęcia akcji o wartości łącznej 150 mln euro, jak również sojusz strategiczny, którego celem jest rynek chiński, w tym przedsięwzięcia typu joint venture w zakresie produkcji, wymiany technologii i dystrybucji.

Spyker, Saab Automobile AB i Hawtai podpisały porozumienie o sojuszu strategicznym w zakresie produkcji, wymiany technologii i organizacji dystrybucji w Chinach. Spyker podpisze z Hawtai umowę objęcia 24,6 mln akcji (maksymalnie 29,9%) na łączną kwotę 120 milionów euro oraz zawrze umowę pożyczki zamiennej na akcje w wysokości 30 mln euro na okres 6 miesięcy, z oprocentowaniem w wysokości 7% w skali roku oraz ceną konwersji wynoszącą 4,88 euro za każdą akcję.

Transakcje te wymagają uzgodnienia treści ostatecznych dokumentów oraz podlegają określonym warunkom, które obejmują uzyskanie zgód od odpowiednich chińskich agencji rządowych, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Szwedzkiej Agencji Długu Publicznego. W ramach transakcji Tenaci Capital zamieni udzieloną Spyker pożyczkę w wysokości 42 mln euro na akcje Spyker przy cenie jednej akcji wynoszącej 4,88 euro, tym samym znacząco zmniejszając obciążenie firmy Spyker z tytułu odsetek.

Partnerstwo z chińskim koncernem zapewni firmie Saab Automobile nie tylko środki, które pozwolą kontynuować realizację biznes planu, ale, co może w dłuższej perspektywie okazać się bardziej cenne, pozwolą wejść na rynek chiński przy wykorzystaniu potencjału nowego partnera. Z kolei Hawtei, który ma dopiero dziesięć lat, uzyska dostęp do innowacyjnych technologii i międzynarodowej sieci, zbudowanie której zajęłoby od podstaw dziesiątki lat.

Założona w 2000 r. spółka Hawtai jest chińską firmą motoryzacyjną pozostającą w rękach prywatnych, z siedzibą i centrami badawczo-rozwojowymi w Pekinie oraz dwoma fabrykami zlokalizowanymi w Ordos (Mongolia) oraz Rongcheng (Prowincja Szantung). Roczna zdolność produkcyjna Hawtai wynosi obecnie 350.000 pojazdów, 300.000 nowoczesnych silników diesla oraz 450.000 automatycznych skrzyni biegów. Do 2015 r. Hawtai planuje zwiększyć ją do 1 mln pojazdów, 1 mln silników oraz 1 mln automatycznych skrzyni biegów.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab Chiny chińskie marki rynek chiński Spyker

Podobne wiadomości:

Saab częściowo chiński

auto motor i sport 0000-00-00

Elektryczna marka Volkswagena w Chinach

Elektryczna marka Volkswagena w Chinach

Aktualności 2016-10-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.