mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dobre wyniki pomimo kryzysu

Dobre wyniki pomimo kryzysu

Tegoroczne wyniki eksportu polskiego przemysłu motoryzacyjnego są wyjątkowo wysokie, szczególnie biorąc pod uwagę trudną sytuację w branży. Mniejszy popyt na nowe auta i ograniczenia produkcji nie przeszkodzą w osiągnięciu lepszych wyników niż w ubiegłym roku.

Dobre wyniki pomimo kryzysu
W ciągu siedmiu miesięcy bieżącego roku wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego wyniosła ponad 11,78 mld euro. Wartość ta jest wyższa o 2,66 mld euro od uzyskanej w analogicznym okresie 2007 roku. Dynamika eksportu była bardzo wysoka i wyniosła aż 129,17 procent. W lipcu zakłady produkcyjne przemysłu motoryzacyjnego w Polsce wysłały za granicę produkty o łącznej wartości niespełna 1,6 mld euro. Osiągnięty wynik był o 23,32 procent wyższy od uzyskanego przed rokiem.

Obecny gwałtowny spadek sprzedaży nowych samochodów na rynku Unii Europejskiej, która stanowi podstawę egzystencji sektora motoryzacyjnego w naszym kraju, wpłynie na znaczący spadek dynamiki eksportu w ostatnich miesiącach 2008 roku, jednak w okresie sierpień-grudzień można liczyć na utrzymanie się dodatniej wartości tego wskaźnika. Tegoroczne wyniki eksportu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce powinny być wyższe od uzyskanych w 2007 roku. Według szacunków tegoroczny eksport powinien osiągnąć rekordową wartość około 18,7 - 19,4 mld euro.
 
W eksporcie krajowej branży motoryzacyjnej dominują niezmiennie trzy grupy produktów. Najwięcej, pod względem wartości, wyeksportowano samochodów osobowych i dostawczych (623,88 mln euro), części (452,53 mln euro) i silników wysokoprężnych (210,04 mln euro). Spośród 10 grup towarowych aż 9 miało tendencję wzrostową. Jedynie w przypadku silników wysokoprężnych odnotowano spadek.

Od lat podstawowym rynkiem zbytu polskiego przemysłu motoryzacyjnego są kraje Unii Europejskiej. W okresie styczeń-lipiec 2008 do krajów UE trafiło 81,13 procent całości eksportu branży. Najważniejszym rynkiem zbytu pozostaje rynek Niemiec, na który trafiło 23,26% całości eksportu. Drugie miejsce przypadło Włochom (16,94%). Na trzecim miejscu utrzymuje się Wielka Brytania (7,27%). Czwarte miejsce przypadło Francji (5,61%). Pierwszą piątkę zamyka Rosja (5,46%). 

Podobne wiadomości:

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Komentuj:

~adam 2008-11-17

To prawda nam kryzys motoryzacyjny jakos zbytnio nie zagraza poza tym nawet nie bardzo jest go widac poniewaz coraz wiecej nowych aut jezdzi po naszych drogach jak chocby Alfa MiTo ,która jest moim marzeniem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.