mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dobre wyniki w gospodarce

Dobre wyniki w gospodarce

Polska gospodarka zakończyła 2011 rok relatywnie dobrze, rosnąc w czwartym kwartale w tempie zbliżonym (4,3 proc.) do pierwszych trzech kwartałów. Wzrost ten opierał się głównie na popycie inwestycyjnym, w mniejszym zaś stopniu na konsumpcji, która zdecydowanie spowolniła w porównaniu do poprzednich kwartałów – ocieniają Pracodawcy RP.

Dobre wyniki w gospodarce
W opinii ekspertów Pracodawców RP nie jest to dobry sygnał biorąc pod uwagę, że popyt inwestycyjny w 2011 r. w dużej mierze wynikał z tzw. inwestycji wymuszonych, czyli licznych projektów infrastrukturalnych realizowanych w związku z organizacją EURO 2012. - Spodziewamy się jednak, że w drugiej połowie roku aktywność inwestycyjna spadnie, co przy spowalniającej w dalszym ciągu konsumpcji indywidualnej może oznaczać spowolnienie gospodarcze w skali całego roku - mówią eksperci pracodawców RP.

- Liczymy na to, że wraz z poprawą sytuacji na rynku pracy w sezonie wiosenno-letnim, poprawie ulegną również nastroje konsumenckie. Na korzyść popytu konsumpcyjnego powinna też zadziałać spowolniająca inflacja. Jedynym instrumentem wzmacniającym popyt krajowy, jakiego można oczekiwać ze strony władz, jest polityka monetarna - uważają eksperci.

Czynnikiem, który może odegrać decydującą rolę w 2012 r. będzie popyt zewnętrzny. Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby miał on ulec osłabieniu. Dane z gospodarki niemieckiej, zwłaszcza kolejny pozytywny odczyt wskaźnika Ifo Business Climate w lutym 2012 r. świadczący o poprawie nastrojów przedsiębiorców niemieckich, dają powody do optymizmu. Jeśli skala wpływu eksportu netto na wzrost PKB będzie zbliżona do tej z dwóch ostatnich kwartałów 2011 r. (ok. 1 pkt. proc.) istnieje duża szansa na to, aby wzrost gospodarczy w całym 2012 r. osiągnął poziom 3 proc. – prognozuja Pracodawcy RP.

 
Tematy w artykule: gospodarka koniunktura gospodarcza

Podobne wiadomości:

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Aktualności 2014-03-04

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.